- Podczas badania, wspólnie z ankietowanymi pracownikami służby zdrowia, staramy się znaleźć odpowiedzi na pytanie: z jakimi problemami w bieżącej obsłudze procesów borykają się oni na co dzień i jak mogą one wpływać na uruchomienie systemu Elektronicznej Dokumentacji Medycznej w 2017 roku. Poznajemy ponadto problemy, które zostały rozwiązane dzięki wdrożeniu rozwiązań informatycznych, po to aby, zebrane doświadczenia mogły wykorzystać inne podmioty – mówi Natalia Kowalik-Wikiera, Kierownik projektu.

Badanie realizowane jest w formie wywiadu pogłębionego, prowadzonego przez doświadczonych konsultantów firmy BMM. W badaniu szczególny nacisk położono na: wymianę informacji pomiędzy jednostkami organizacyjnymi placówek medycznych, zarządzanie dokumentacją, raportowanie, zakres i dostęp do gromadzonych informacji oraz opóźnienia i źródła tych opóźnień. Wyniki opublikowane zostaną w formie zagregowanego raportu końcem 2015 roku.

Wielka rewolucja informatyczna w polskiej służbie zdrowia staje się faktem. Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia od 1 sierpnia 2017 nakłada na placówki medyczne obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej, w konsekwencji czego jednostki ochrony zdrowia zmuszone są do dostosowania procesów i narzędzi informatycznych do wymogów nakładanych przez ustawę. 

Termin obowiązkowego wdrożenia elektronicznej dokumentacji medycznej wydaje się odległy, biorąc jednak pod uwagę wciąż liczne bariery do pokonania, czasu pozostało niewiele. 

Czytaj: Ministerstwo Zdrowia publikuje reguły tworzenia elektronicznej dokumentacji medycznej >>>

Informatyzacja specyficznych procesów funkcjonowania jednostek ochrony zdrowia oraz zarządzania nimi, wymaga dokładnej analizy i weryfikacji wymagań docelowych użytkowników dostarczanych rozwiązań informatycznych. 

Patronat nad badaniem sprawują: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Instytut Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka, Klaster IT, IPMA Polska, Stowarzyszenia Inżynierii Wymagań, REQ Magazyn, Nowe Technologie IT w Ochronie Zdrowia.