Podczas wystąpienia otwierającego konferencję minister podkreślał konieczność podejścia do zdrowia jako do własnego doba, które powinniśmy pielęgnować, jest niezwykle istotne. - Musimy zdać sobie sprawę z tego, że działając w celu poprawy ochrony zdrowia całej populacji, nie działamy tylko w systemie ochrony zdrowia - mówił. 

Jako przykład działań na rzecz wyrównywania różnic w poziomie opieki zdrowotnej minister wymienił sieć onkologiczną, która ma wdrożyć działania ujednolicające standardy opieki, poprawiając dostęp do specjalistycznych świadczeń. - Chcielibyśmy, żeby dobre praktyki diagnostyki i terapii były na jednakowo wysokim poziomie, bez względu na to, w którym regionie kraju leczony jest pacjent - stwierdził. 

Czytaj: Podzielone opinie lekarzy na temat pakietu onkologicznego>>
 

W tym kontekście minister ubolewał, powołując się na raporty z badań socjologicznych, że Polacy wciąż nie traktują zdrowia jako problemu prywatnego. - Zdrowie jest postrzegane jako problem społeczny, który mają rozwiązać lekarze i szpitale. Musimy pamiętać, że zdrowie jest w naszych rękach, dlatego oprócz badań  profilaktycznych, prowadzimy także działania edukacyjne i kampanie społeczne. Musimy dotrzeć z tym przekazem do wszystkich ludzi - apelował Łukasz Szumowski. 

Zdaniem ministra ważne są nie tylko działania profilaktyczne, na które przeznaczane jest blisko 4 mld zł z NFZ i programów ministerialnych, ale również kampanie edukacyjne. Przekonywał uczestników konferencji, że mają one uświadomić ludziom, że zdrowie to wspólna sprawa każdej rodziny i indywidualna sprawa każdego pacjenta. - Jeśli nie dotrzemy z tym przekazem do ludzi, to myślę, że zawsze będziemy ponosili porażki w profilaktyce - powiedział.