Jak dodał, warto też pamiętać o tym, że posiadacz karty EKUZ, który wyjeżdża poza granice Polski, jest zobowiązany do wnoszenia dodatkowych opłat za świadczenia zdrowotne z własnych środków, jeśli taki sposób opłat jest przewidziany. 
Wiceminister odpowiadał na pytania posłów PiS dotyczące zasad korzystania z karty EKUZ

- Ponieważ systemy są różne, posiadając taką kartę korzystamy w danym kraju z tych świadczeń, z których korzystają jego obywatele. Przykładowo w Szwajcarii leczenie dentystyczne nie jest refundowane w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego - powiedział wiceminister. 

Przypomniał, że w wielu państwach członkowskich UE i EFTA obowiązuje udział własny w kosztach udzielanych świadczeń zdrowotnych.
- W znacznej części tych państw obowiązuje częściowa odpłatność w różnej wysokości. W kilku państwach - Francji, Belgii, Luksemburgu - zasadą jest ponoszenie przez pacjentów pełnych kosztów leczenia ambulatoryjnego. Refundują je następnie kasy chorych, ale nie w pełnej wysokości - na przykład we Francji około 80 procent. Polski chory może wystąpić bezpośrednio do kasy chorych w miejscu pobytu lub po powrocie do kraju do NFZ. Przy czym NFZ refunduje tylko tę część kosztów, którą ponosi instytucja ubezpieczenia zdrowotnego w państwie pobytu - dodał wiceminister. 

Poinformował, że z kolei leczenie szpitalne o charakterze pilnym zwolnione jest z opłat w takich państwach jak Cypr, Dania, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Malta, Norwegia, Rumunia, Słowacja, Węgry i Włochy.
- W pozostałych krajach UE i EFTA leczenie szpitalne podlega opłacie w bardzo zróżnicowanym zakresie - najwyższe opłaty są we Francji, Belgii, Szwajcarii, Finlandii, Luksemburgu Belgii i Słowenii. W Niemczech płacimy za dzień pobytu - powiedział wiceminister. 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana jest bezpłatnie przez oddziały wojewódzkie NFZ. Otrzymuje ją każdy członek rodziny - osobno rodzic, osobno dziecko; jest ważna sześć miesięcy. Karty można wyrobić zwykle "od ręki".

W przypadku braku karty EKUZ, każda osoba przebywająca w innym państwie członkowskim UE i EFTA traktowana jest jako pacjent prywatny i zobowiązana do pokrycia kosztów leczenia. 

Wniosek o wydanie karty można znaleźć na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ. Podpisany wniosek można przesłać pocztą, e-mailem, za pośrednictwem systemu ePUAP bądź faksem. EKUZ zostanie przekazana we wskazany we wniosku sposób - kartę można odebrać osobiście w oddziale bądź w delegaturze oddziału lub wskazać adres, na który zostanie przesłana. (pap)