To o 10 mln więcej niż w 1990 roku, gdy było 31 mln dzieci w tym wieku z nadmierną tuszą. Przed 25 laty było 4,8 procent takich dzieci, teraz ich odsetek zwiększył się do 6,1 procent.
 
Według raportu WHO, najwięcej dzieci otyłych i z nadwagą poniżej 5 lat jest w Azji i Afryce. Na Azję przypada 48 procent tych maluchów, a na Afrykę – 25 procent. Jedynie w Afryce w latach 1990-2014 liczba dzieci z nadmierną tuszą wzrosła z 5,4 mln do 10,3 mln.
 
Dr Susan Nishtar z Komisji ds. walki z otyłością dziecięcą WHO alarmuje, że rządy powinny podjąć pilne kroki pomagające przeciwdziałać otyłości dziecięcej, która stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego i budżetu państwa. Dzieci otyłe lub z nadwagą częściej chorują z powodu nadciśnienia tętniczego krwi oraz cukrzycy typu 2, nazywaną do niedawna cukrzycą dorosłych.
 
 
Raport zwraca uwagę, że dzieci dorastają w otoczeniu sprzyjającym niewłaściwemu odżywianiu się. Chodzi między innymi o reklamę niezdrowej żywności oraz napojów słodzonych. Najwięcej otyłych dzieci jest w krajach o najmniejszych i średnich dochodach oraz w najbiedniejszych rodzinach i grupach społecznych. (pap)
Dowiedz się więcej z książki
Ekonomia zdrowia i opieki zdrowotnej
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł