Komiks ma promować ideę przeszczepów narządów, przede wszystkim wśród uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. Przedstawia on historię pewnej osoby, która została dawcą.
„Bohaterem komiksu jest Adam Wątroba, który uległ wypadkowi komunikacyjnemu i niestety poniósł śmierć - jednak podpisał oświadczenie woli, które pozwoli w konsekwencji uratować aż cztery osoby. To forma zainteresowania tematyką transplantacji” – powiedział PAP koordynator Dawca.pl Paweł Klikowicz.
„Zależy nam, by komiks zagościł w szkołach, ale też, by rodzice przedstawili tę historię swoim dzieciom, żeby mogły się oswoić z tematem przeszczepów” – dodał.
Premiera komiksu odbędzie się w piątek pod internetowym adresem www.facebook.com/dawcapl. W Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 24 w Gdańsku (dokładnie Gimnazjum nr 31 i Szkoła Podstawowa nr 38) w godzinach od 10:45 do 14:35 - nastąpi inauguracja szkoleń skierowanych do młodzieży.
Dawca.pl jest kampanią promującą świadome dawstwo narządów, szpiku oraz krwi. Jej głównym celem jest podniesienie poziomu wiedzy polskiego społeczeństwa na temat procedur przeszczepiania tkanek, komórek i narządów, a w efekcie wzrost powszechnej akceptacji dla tych procedur. Kampania jest prowadzona przez grupę studentów z Gdańska na zasadach wolontariatu.
Dzięki stronie www.dawca.pl można wyrobić oświadczenie woli, które jest testamentem osoby chcącej oddać pośmiertnie narządy, jak również zapoznać się z tematyką transplantacji. Przy kampanii działa Klub Dawca.pl, który zrzesza już ponad 16 tys. osób.
Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w 2011 r. wykonano najwięcej przeszczepień narządów w historii polskiej transplantologii. MZ informuje, że w Polsce żyje ponad 10 tys. osób z przeszczepionymi narządami.
Najczęściej przeszczepianym organem są nerki (1040 przeszczepów w 2011 r.), a następnie wątroba, serce, nerka z trzustką i płuco. W porównaniu do 2010 r., w 2011 r. wzrosła liczba przeszczepień wszystkich narządów od dawców zmarłych (nerka, nerka i trzustka, wątroba, serce, płuca). Najbardziej wzrosła liczba przeszczepień nerki z trzustką (wzrost o 70 proc.), następnie wątroby (26,2 proc.), płuc (25 proc.), nerki (4,1 proc.) i serca (1,3 proc.).
W 2011 r. przeszczepiono łącznie w Polsce 1468 narządów (1411 narządów od zmarłych dawców i 57 narządów od żywych dawców), co stanowi o 121 więcej niż rok wcześniej i o 346 więcej niż dwa lata wcześniej. W ubiegłym roku w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu po raz pierwszy w Polsce z powodzeniem zostały przeszczepione płuca pacjentowi choremu na mukowiscydozę. (PAP)