Odpowiedź

Zasady realizowania prawa pacjenta ubezpieczonego do sanitarnego transportu lotniczego określa ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) - dalej u.ś.o.z.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 41 ust. 1 u.s.o.z. świadczeniobiorcy na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego, w tym również lotniczego do najbliższego podmiotu leczniczego udzielającego świadczeń we właściwym zakresie i z powrotem, w przypadkach:
1/ konieczności podjęcia natychmiastowego leczenia w podmiocie leczniczym,
2/ wynikających z potrzeby zachowania ciągłości leczenia.
Wobec takiego ustawowego zapisu brak jest podstaw do uznania, że sanitarny transport lotniczy przysługuje jedynie w przypadku pacjentów SOR lub OIOM. Jeżeli chodzi o miejsce docelowe, to zgodnie z powołanym przepisem ma być to najbliższe miejsce udzielające świadczeń zdrowotnych we właściwym zakresie oraz realna, zgodna z obowiązującymi zasadami możliwość wylądowania lotniczej jednostki sanitarnej z pacjentem w pobliżu miejsca udzielania świadczenia zdrowotnego - odpowiednie lądowisko. Zasady ponoszenia kosztów związanych z tym transportem zostały określone w art. 161d ust. 1, 4, 5 u.ś.o.z. Podmiot leczniczy zlecający sanitarny transport lotniczy ponosi koszty paliwa oraz koszty opłat trasowych i za lądowanie. Omawiane zasady dotyczą pacjentów ubezpieczonych. Transport pacjenta ubezpieczonego do centrum urazów wielonarządowych odbywa się na zasadach wyżej powołanych.

Pytanie pochodzi z Serwisu Prawo i Zdrowie