Cała inwestycja, obejmująca modernizację budynków i budowę nowych obiektów oraz zakup wyposażenia będzie kosztować 560 mln zł. Prace budowlane rozpoczęte pod koniec zeszłego roku mają być zakończone pod koniec 2020 roku.

"Od początku inwestycji założyliśmy, że będziemy ją prowadzić tak, by pacjenci i odwiedzający jak najmniej odczuli jej uciążliwość. Dotrzymujemy słowa. Oddany do użytku obiekt rozwiąże większość problemów związanych z parkowaniem w rejonie szpitala – podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Budynek parkingowy zbudowano z elementów prefabrykowanych, zespolonych przy użyciu stalowych zbrojeń i betonu. Obiekt został wyposażony w widny, dzięki czemu mogą z niego korzystać osoby z trudnościami w poruszaniu się. W środku, oprócz miejsc dla samochodów, znalazły się stanowiska dla rowerów.

Na dachu budynku zainstalowano system solarny, który będzie wstępnie podgrzewał wodę na potrzeby lecznicy. Panele słoneczne mają 77 luster (kolektorów), a absorbery każdego z nich mają powierzchnię 10 m kw.

Bardzo zaawansowana jest budowa zachodniej części budynku lecznicy w kształcie litery H, której mury zostały wzniesione do poziomu dachu. W środku są wykonywane roboty wykończeniowe. Mniej zaawansowana jest budowa części wschodniej budynku - powstają ściany nośne i stropy kolejnych kondygnacji.

Rozpoczęła się już budowa pawilonu przyszłych oddziałów i poradni zakaźnych. Równocześnie trwają przetargi na część nowego wyposażenia rozbudowywanego szpitala.

Wznoszony budynek w kształcie litery H zostanie połączony z istniejącym gmachem głównym szpitala. Znajdą się w nim m.in. oddział ratunkowy, oddział kardiologii inwazyjnej, główny blok operacyjny i cztery oddziały łóżkowe. W osobnym pawilonie, powstałym na miejscu wyburzonej starej kotłowni, zlokalizowane zostaną oddziały psychiatryczne.

Inwestorem rozbudowy jest spółka celowa samorządu województwa "Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne". Projekt zostanie sfinansowany ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Kredyt przyznany z EBI to 238,5 mln zł.

Umowa zawarta przez samorząd województwa z EBI na finansowanie inwestycji to pierwszy przypadek, gdy transakcja z udziałem sektora publicznego została objęta gwarancją w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych - głównego elementu tzw. Planu Junckera. (pap)