W chrzanowskim szpitalu powiatowym jeden z pacjentów, przechodząc z oddziału neurologicznego na oddział rehabilitacyjny, musiał wykupić leki za kilkaset złotych i z nimi się pojawić w placówce. Chory się odwołał. Szpital zwrócił mu pieniądze. Dyrekcja przyznaje, że to był wyjątek.

– Jako szpital zapewniamy pacjentowi leczenie choroby, z powodu której został przyjęty na dany oddział. Na oddziale rehabilitacyjnym ważne są sprzęty, maści, a nie leki na inne choroby. Tak interpretujemy ustawę – komentuje Maciej Kiersztejn, dyrektor ds.
lecznictwa chrzanowskiej placówki.

Więcej na ten temat:
Chrzanów: szpital wbrew prawu kazał płacić pacjentom za leki >>>

Kiedy jednak przedstawiciele szpitala zapytali o interpretację przepisów Narodowy Fundusz Zdrowia, ten odesłał ich do treści ustawy. Teraz czekają na analizę z resortu zdrowia.

Jarosław Fiks, dyrektor generalny Biura Rzecznika Praw Pacjenta nie ma wątpliwości: – Pacjentowi, który zostaje przyjęty na dany oddział, szpital ma obowiązek bezpłatnie zapewnić leki i wyroby medyczne nie tylko w celu leczenia schorzenia będącego przyczyną hospitalizacji, ale także innych współistniejących. Tak wynika z ustawy – tłumaczy.

Czytaj na ten temat: Rzecznik Praw Pacjenta: szpital musi zapewnić pacjentowi leki >>>

Według Grzegorza Machulaka eksperta Serwisu Prawo i Zdrowie  szpital nie musi finansować pacjentowi wszystkich stosowanych przez niego leków, tylko te,  które są konieczne do udzielenia świadczenia.

Komentarz na ten temat można przeczytać tutaj: Szpital nie musi finansować pacjentowi wszystkich stosowanych przez niego leków >>>


Cały artykuł www.gazetaprawna.pl