W chrzanowskim szpitalu powiatowym jeden z pacjentów, przechodząc z oddziału neurologicznego na oddział rehabilitacyjny, musiał wykupić leki za kilkaset złotych i z nimi się pojawić w placówce. Chory się odwołał. Szpital zwrócił mu pieniądze. Dyrekcja przyznaje, że to był wyjątek.
– Jako szpital zapewniamy pacjentowi leczenie choroby, z powodu której został przyjęty na dany oddział. Na oddziale rehabilitacyjnym ważne są sprzęty, maści, a nie leki na inne choroby. Tak interpretujemy ustawę – komentuje Maciej Kiersztejn, dyrektor ds.
lecznictwa chrzanowskiej placówki.
Więcej na ten temat:
Chrzanów: szpital wbrew prawu kazał płacić pacjentom za leki >>>
Kiedy jednak przedstawiciele szpitala zapytali o interpretację przepisów Narodowy Fundusz Zdrowia, ten odesłał ich do treści ustawy. Teraz czekają na analizę z resortu zdrowia.
Jarosław Fiks, dyrektor generalny Biura Rzecznika Praw Pacjenta nie ma wątpliwości: – Pacjentowi, który zostaje przyjęty na dany oddział, szpital ma obowiązek bezpłatnie zapewnić leki i wyroby medyczne nie tylko w celu leczenia schorzenia będącego przyczyną hospitalizacji, ale także innych współistniejących. Tak wynika z ustawy – tłumaczy.
Czytaj na ten temat: Rzecznik Praw Pacjenta: szpital musi zapewnić pacjentowi leki >>>
Według Grzegorza Machulaka eksperta Serwisu Prawo i Zdrowie szpital nie musi finansować pacjentowi wszystkich stosowanych przez niego leków, tylko te, które są konieczne do udzielenia świadczenia.
Komentarz na ten temat można przeczytać tutaj: Szpital nie musi finansować pacjentowi wszystkich stosowanych przez niego leków >>>
Cały artykuł www.gazetaprawna.pl
Szpitale zmuszają chorych do zakupu leków
Do Biura Rzecznika Praw Pacjenta wpływają pisma od pacjentów, którzy skarżą się, że zostali zmuszeni do dostarczania własnych preparatów podczas leczenia szpitalnego. W I półroczu 2014 roku poskarżyło się tyle samo osób co w całym 2013 40. Eksperci twierdzą, że takich sytuacji jest dużo więcej, ale większość chorych nie zawiadamia Rzecznika.