Pytanie
Czy matka, która karmi piersią dziecko i wymaga hospitalizacji może zostać przyjęta do oddziału ginekologiczno-położniczego z dzieckiem przebywającym stale z nią na oddziale?
Jaki jest wtedy status dziecka jeśli jest ono zdrowe?
Kto bierze odpowiedzialność za opiekę nad dzieckiem?
Czy szpital może nie wydać zgody na stałą obecność dziecka na oddziale?
Odpowiedź
Matka-pacjentka ma prawo do kontaktu osobistego z dzieckiem. Jednakże to prawo pacjenta może zostać ograniczone przez kierownika podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych lub upoważnionego przez niego lekarza z uwagi na możliwości organizacyjne podmiotu leczniczego. Powyższe oznacza, że szpital może nie wydać zgody na stałą obecność dziecka w oddziale.
Zdrowe dziecko przebywające w oddziale, które nie jest pacjentem ma status osoby odwiedzającej pacjenta. Odpowiedzialność za opiekę nad dzieckiem ponoszą jego rodzice, którzy posiadają władzę rodzicielską.
Uzasadnienie
Na wstępie należy wskazać, iż w przedstawionym stanie faktycznym świadczenie zdrowotne ma zostać udzielone matce zdrowego dziecka, które jest karmione piersią. Tym samym dziecko nie jest pacjentem szpitala, gdyż nie jemu będą udzielanie świadczenia.
Na mocy art. 33 ust. 1 ustawy z 6 listopada 2008 roku. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta – dalej u.p.p. pacjent podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej ma prawo do kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z innymi osobami. Powyższe prawo pacjenta oznacza, iż matka ma prawo do osobistego kontaktu ze swoim dzieckiem. Wobec powyższego dziecko może mieć status osoby odwiedzającej pacjenta.
Jednakże, powyższe prawo pacjenta do osobistego kontaktu z innymi osobami może zostać ograniczone, zgodnie z art. 5 u.p.p., w trzech różnych przypadkach, czyli w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów lub ze względu na możliwości organizacyjne podmiotu. O ograniczeniu tego prawa decyduje kierownik podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych lub upoważniony przez niego lekarz.
Ograniczenie omawianego prawa ze względu na możliwości organizacyjne podmiotu leczniczego mogą dotyczyć sytuacji, gdy realizacja tychże praw będzie nieść ze sobą rzeczywiste utrudnienia bądź uciążliwości dla procesu udzielania świadczeń zdrowotnych dla samego pacjenta lub innych chorych. Jest to sformułowanie nieostre i ocenne, ale zawsze jego celem powinno być rzetelne wykonanie obowiązków przez personel podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych i godzenie interesów wszystkich pacjentów korzystających z usług danego podmiotu.
Powyższe oznacza, iż skorzystanie z prawa do kontaktu osobistego z dzieckiem nie może kolidować z normalną pracą podmiotu, utrudniać udzielania świadczeń zdrowotnych, naruszać praw innych pacjentów, w szczególności prawa do poszanowania intymności oraz do ciszy i spokoju (Karkowska D., Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Komentarz., LEX, 2012).
Zasady odwiedzin pacjentów należą do kwestii porządkowych i zazwyczaj są uregulowane w regulaminie odwiedzin podmiotu leczniczego.
W świetle powyższych rozważań należy wskazać, że kierownik podmiotu leczniczego regulując zasadny odwiedzin może zadecydować czy w jego placówce na oddziale ginekologiczno – położniczym są możliwości organizacyjne by z matkami-pacjentkami przebywały również dzieci. Kierownik podmiotu leczniczego może zadecydować czy matka może na stałe lub w określonych godzinach przebywać ze swoim dzieckiem, które karmi piersią.
Zgodnie z regulacją art. 92 ustawy z 25 lutego 1964 roku - Kodeks rodzinny i opiekuńczy – dalej k.r.o., dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską. Zasadniczo władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom (art. 93 § 1 k.r.o.). Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw (art. 95 § 1 k.r.o.). Powyższe regulacje oznaczają, iż odpowiedzialność za opiekę nad zdrowym dzieckiem przebywającym w szpitalu (w charakterze odwiedzającego, a nie pacjenta) ponoszą jego rodzice.
Czytaj inne komentarze tej autorki:
Usługi fizjoterapeuty nie są zaliczane do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej>>>
Należy przechowywać graficzny obraz badania KTG oraz opis>>>
Pacjent może podawać numer PESEL podczas rejestracji przez internet >>>
SP ZOZ może wynająć pomieszczenia, w których pracownik będzie oferował odpłatne zabiegi>>>
Agata Starecka
Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła Podyplomowe Studium Prawa Medycznego, Praw Pacjenta i Ubezpieczeń Zdrowotnych oraz szkolenie z zakresu mediacji. W Kancelarii Fortak & Karasiński Radcowie Prawni Sp. p., współtworząc Dział Prawa Medycznego, zajmuje się między innymi prowadzeniem spraw sądowych „o błąd w sztuce medycznej", problematyką zakładania i rejestracji podmiotów leczniczych oraz praktyk lekarskich oraz zagadnieniami praw pacjenta. Dodatkowo w kręgu jej zainteresowań leży kwestia recept lekarskich i umów upoważniających do ich wystawiania, problem zastosowania środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, czy wyrobów medycznych przysługujących świadczeniobiorcom, a refundowanych ze środków publicznych oraz reklamy usług medycznych.