Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 opublikowano w czwartek na stronach Rządowego Centrum legislacji jako skierowane do ogłoszenia.

- Realizacja szczepień osób dorosłych przeciwko COVID-19 jest przedsięwzięciem systemu ochrony zdrowia na masową skalę i wymaga udziału personelu medycznego, który z racji wykonywanego zawodu mógłby realizować szczepienia, ale w obecnym porządku prawnym nie nabył jeszcze kwalifikacji do podania szczepionek - napisano w ocenie skutków regulacji.

Jest tam także mowa o tym, że obowiązujące wymagania wiążące się z koniecznością zdobywania dodatkowych kwalifikacji przez osoby posiadające prawo wykonywania zawodów medycznych o najszerszym spektrum udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej, tj. lekarzy, felczerów, pielęgniarki albo położne, ratowników medycznych i higienistki szkolne wydaje się nadmiarowe w przypadku szczepienia osób dorosłych przeciwko COVID-19" – wskazano w ocenie skutków regulacji projektu.

Takie wymagania – jak oceniono – ograniczają możliwość realizacji szczepień przez osoby, które z racji wykształcenia powinny wykonywać szczepienia w podmiotach wykonujących działalność leczniczą.

To jedna z największych logistycznych operacji w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat; kluczowa jest współpraca oraz koordynacja działań - powiedział szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, który został pełnomocnikiem rządu ds. narodowego programu szczepień przeciw SARS-CoV-2.

Czytaj: NFZ rezygnuje z części wymagań wobec wykonawców szczepień>>