„Mimo powtarzanych od szeregu lat deklaracji władzy, nie stworzono do tej pory wystarczających mechanizmów, by tę sytuację zmienić. Samorząd lekarski kolejny raz apeluje o pilne podjęcie wszelkich działań, w tym między innymi zwiększenie nakładów finansowych na ochronę zdrowia oraz urealnienie koszyka świadczeń gwarantowanych” - napisano w przyjętym przez śląski samorząd lekarski apelu do rządu.
 
Lekarze – jak poinformowała rzeczniczka Śląskiej Izby Lekarskiej Alicja van der Coghen - chcą mieć również większy wpływ na działania NFZ. Zwrócili się do Naczelnej Rady Lekarskiej o podjęcie działań zmierzających do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i poszerzenia składu rad oddziałów Funduszu. Chodzi o dołączenie do każdej z nich dwóch członków – lekarza oraz lekarza dentysty, powoływanych przez rady lekarskie.
 
Śląski samorząd chce też zniesienia obowiązku określania przez lekarzy odpłatności za leki refundowane.
 
Lekarze zaapelowali do podmiotów odpowiedzialnych za tworzenie prawa medycznego w Polsce o zaprzestanie używania – jak to określono - „nowomowy” typu: świadczeniodawca, świadczeniobiorca, przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego.

Zdaniem uczestników zjazdu, potrzebny jest powrót do określeń: lekarz, pielęgniarka, pacjent, szpital i wykorzystywanie ich w aktach prawnych. Przyczyni się to do lepszego zrozumienia przepisów – przekonują lekarze.

Czytaj: Największym problemem w zawodzie lekarza są częste zmiany przepisów>>>
 
Zwrócono się także do Naczelnej Rady Lekarskiej o podjęcie działań zmierzających do zmiany przepisów regulujących zasady doskonalenia zawodowego. Chodzi o zagwarantowanie lekarzom płatnego urlopu szkoleniowego bądź dni wolnych z prawem do wynagrodzenia w celu kształcenia, a wydatki ponoszone przez nich w tym celu byłyby uznawane za koszty uzyskania przychodu.
 
Delegaci nie chcą podziału samorządu na lekarski i lekarsko-dentystyczny. Zjazd opowiedział się za utrzymaniem jednego wspólnego samorządu i wprowadzeniem rozwiązań, zapewniających równoprawne funkcjonowanie dwóch zawodów w jednym samorządzie.
 
Zjazd śląskiego samorządu lekarskiego zajął się też sprawą wymiaru czasu pracy lekarzy w ramach kontraktów z NFZ. W apelu do prezesa Funduszu i dyrektora jego śląskiego oddziału zwrócono się o stosowanie przy zawieraniu kontraktów zasady proporcjonalności czasu pracy lekarzy do liczby zakontraktowanych punktów przeliczeniowych. Ma to pozwolić to na zachowanie wartości odpowiedzialnej pracy lekarza, a także na efektywne wykorzystanie niewystarczającej liczby lekarzy.
 
W innym apelu do Naczelnej Rady Lekarskiej śląscy lekarze postulują zintensyfikowanie działań na rzecz ustalenia minimalnego wynagrodzenia lekarza zatrudnionego na jednym etacie, zgodnie z postulowanymi przez samorząd lekarski i organizacje związkowe odniesieniami do średniego wynagrodzenia w kraju.
 
Podczas zjazdu prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach dr Jacek Kozakiewicz wyliczał najważniejsze dla tego środowiska wydarzenia ostatnich miesięcy. Jednym z nich jest podpisane w piątek 8 kwietnia 2016 porozumienie z NFZ, pozwalające dentystom z województwa śląskiego na zmniejszenie liczby godzin czasu pracy proporcjonalnie do wielkości przyznanych punktów rozliczeniowych (wielkości kontraktu), bez konieczności zerwania obowiązującej umowy.
 
Dr Kozakiewicz przypomniał, że wkrótce wydana zostanie Karta Praw Lekarza - kompendium scalające przepisy dotyczące praw lekarzy i lekarzy dentystów w jednym dokumencie. Tłumaczył, że wobec często zmieniających się przepisów wielu lekarzy nie zna swoich praw - Karta ma pomóc w ich poznaniu.
 
Podczas zjazdu w siedzibie Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach odsłonięto tablicę poświęconą pamięci lekarzy z Kresów Wschodnich II RP. Po II wojnie światowej stanowili oni jedną trzecią wszystkich lekarzy pracujących w woj. śląskim. Wśród nich byli organizatorzy powołanej w 1948 roku Śląskiej Akademii Medycznej, między innymi uznani lekarze ze Lwowa i Wilna. W holu siedziby Izby stanął infokiosk, będący bazą wiedzy o wybitnych postaciach śląskiej medycyny. (pap)
Dowiedz się więcej z książki
Lekarz i przedsiębiorczość. Od teorii do praktyki
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł