Jak podała rzeczniczka Urzędu Miasta w Jastrzębiu Zdroju Katarzyna Wołczańska, czynne są wszystkie poradnie w tym mieście - 19. W Jastrzębiu podczas konfliktu lekarzy zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim z Ministerstwem Zdrowia sytuacja była najtrudniejsza – opiekę na dotychczasowych zasadach miało zapewnionych w 3 czynnych poradniach tylko 5 procent mieszkańców miasta. W trybie awaryjnym świadczeń udzielał miejscowy szpital wojewódzki.

Czytaj: Śląskie: NFZ: podpisano 78 procent umów z lekarzami POZ >>>

- Nie mamy sygnałów o żadnych zakłóceniach, według naszej wiedzy poradnie są otwierane – powiedziała Małgorzata Doros. Dodała, że pracownicy oddziału oczekują na zarządzenie prezesa NFZ dotyczące zasad zawierania umów ze świadczeniodawcami, które jest oczekiwane w środę w godzinach popołudniowych.
- Będziemy sukcesywnie zawierać umowy, pacjenci mogą natomiast spokojnie szukać pomocy u swojego lekarza - zaznaczyła.

Również prezes zrzeszonego w Porozumieniu Zielonogórskim Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Województwa Śląskiego Mariusz Wójtowicz, który uczestniczył w nocnych rozmowach w Warszawie jako ekspert potwierdził, że przychodnie w regionie czekają już na pacjentów.

Więcej na temat umów w zakresie POZ na rok 2015 czytaj:  www.zdrowie.abc.com.pl

- Wiem, że koledzy czekali na potwierdzenie osiągnięcia porozumienia ze strony liderów, ale lekarze i pracownicy od wczesnego ranka byli w poradniach. Myślę, że na tę chwilę wszystkie są już otwarte – powiedział.

W poniedziałek 5 stycznia 2015 liczba umów z lekarzami POZ w wojewóztwie śląskim wynosiła 78 procent. W pierwszych dniach nowego roku normalnej opieki pozbawionych było – jak informowała dyrekcja śląskiego oddziału NFZ – nawet 1 mln mieszkańców. Poza Jastrzębiem niewiele umów zawarli też lekarze POZ między innymi w Rybniku, Żorach, Gliwicach, Czechowicach-Dziedzicach.

 

W miejscowościach województwa śląskiego, w których tylko część lekarzy POZ przedłużyła swoje umowy, NFZ zawierał umowy na zastępstwo - ze szpitalnymi oddziałami ratunkowymi, izbami przyjęć oraz placówkami udzielającymi pomocy w trybie tzw. nocnej i świątecznej opieki medycznej. (pap)