Za uchwaleniem ustawy było 434 posłów, 2 przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Rządowy projekt dotyczy nowelizacji ośmiu ustaw, w tym Prawa farmaceutycznego. Został on przygotowany w związku z wprowadzaniem recept elektronicznych. Jest konieczny, by rozpocząć  pilotaż e-recept, który  będzie przeprowadzany w Siedlcach i Siemiatyczach. Teraz testowane jest oprogramowanie, a od maja planowane jest wystawianie pierwszych e-recept dla pacjentów z tych miast.

 

Pilotaż w dwóch miastach

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński informował we wtorek w Sejmie, że zaczynają pilotaż z dwóch miejscowościach. Czekają na pierwsze wnioski do wakacji, a później mają być włączone kolejne miasta. Wiceminister podkreślał, że powoli chcą włączać kolejne apteki do systemu tak, by od 2020 r. e-recepty były wystawiane w każdym gabinecie lekarskim w całej Polsce.

- Elektroniczne recepty będą zawierały rozwiązania, które umożliwią korzystanie niemal w identyczny sposób jak z recept papierowych, tzn. każdy pacjent na życzenie będzie mógł uzyskać wydruk informacyjny, który będzie zawierał informacje wypisywane obecnie na recepcie, czyli nazwę produktu i informacje o dawkowaniu – powiedział Cieszyński. Jak zaznaczył, wydruku pacjent nie będzie zostawiał w aptece, tak jak recepty obecnie, lecz będzie zabierał go ze sobą do domu.

Zmiany w sposobie podpisywania i kontroli recept

Rządowy projekt przewiduje m.in. zmiany dotyczące sposobu podpisywania elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM), w tym e-recepty. Zaproponowano, by EDM mogła być podpisywana także za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego bezpłatnie w grudniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (obecnie może ona być podpisywana podpisem kwalifikowanym oraz przez profil zaufany ePUAP).

Projekt zmienia także przepisy regulujące kwestie związane z wystawianiem, realizacją i kontrolą recept (w tym wystawianych w postaci elektronicznej) oraz dotyczące sprawozdawczości aptek przekazywanej Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

Ponadto projekt modyfikuje niektóre przepisy dotyczące wystawiania zapotrzebowania na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przez podmioty wykonujące działalność leczniczą. Według rządu chodzi m.in. o "uszczelnienie" obrotu tymi produktami. (A.P.M/PAP)