Uporządkowanie nielogicznych i przestarzałych przepisów Kodeksu wykroczeń ma na celu nowelizacja tej ustawy, którą w czwartek przyjął Sejm.  Za nowelizacją głosowało 433 posłów, przeciw było dwóch, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Propozycje zmian przygotowała w październiku zeszłego roku sejmowa komisja do spraw petycji. Podczas prac legislacyjnych pozytywnie ocenili je przedstawiciele sejmowych klubów. Zmianę poparł także resort sprawiedliwości.

Modyfikacja zawarta w noweli odnosi się do zapisu mówiącego o prowadzeniu "zakładu opieki zdrowotnej" bez wymaganego wpisu do rejestru lub ewidencji, za co grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. "Warto zwrócić uwagę, że przepis ten w części dotyczącej prowadzenia zakładu opieki zdrowotnej bez wymaganego wpisu do rejestru został wprowadzony już w latach 90., a ten akt prawny – chodzi konkretnie o ustawę o zakładach opieki zdrowotnej – został uchylony w 2011 r." - przypominał podczas sejmowej debaty w lutym wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Dodawał, że wraz z wprowadzeniem tej ustawy nie zmieniono przepisu Kodeksu wykroczeń, co "postawiło poza zakresem normowania tego przepisu osoby, które prowadzą działalność leczniczą w formie innej niż samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej". "Wobec tego jest potrzeba dopracowania tego przepisu, tak żeby cały system był spójny" - uzasadniał.

Po zmianie przepis ten otrzymałby brzmienie: "Kto wykonuje działalność leczniczą lub prowadzi zakład leczniczy dla zwierząt bez wymaganego wpisu do rejestru lub ewidencji podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny".

Nowelizacja trafi teraz do Senatu. Zmiana miałaby wejść w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia.