Za przyjęciem ustawy głosowało 231 posłów, 188 było przeciw, 6 wstrzymało się od głosu.

Nowela ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia ma dać podstawy prawne do wdrożenia ogólnopolskiego systemu teleinformatycznego pozwalającego między innymi na wystawianie recept i skierowań w formie elektronicznej. To Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych, czyli tzw. platforma e-zdrowie.

E-zdrowie ma umożliwić pacjentom dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej, w tym -recepty, e-skierowania, e-zlecenia oraz Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Dzięki IKP każdy pacjent ma otrzymać dostęp do swojej historii leczenia, elektronicznej dokumentacji medycznej oraz informacji o zrealizowanych usługach medycznych od momentu założenia konta.
 

Na Internetowym Koncie Pacjenta będą gromadzone informacje o wszystkich odbytych przez niego wizytach, zabiegach oraz wystawionych mu receptach, skierowaniach czy zleceniach, ale to pacjent zdecyduje, które dane na temat wcześniejszego leczenia udostępni i któremu lekarzowi. Jeżeli potrzebna będzie pełniejsza dokumentacja medyczna, na przykład wyniki badań od innego świadczeniodawcy, za pomocą platformy internetowej lekarz będzie mógł wystąpić o nie i je otrzymać.

Wprowadzenie systemu P1 ma być ułatwieniem także dla lekarzy i farmaceutów - dzięki  e-recepcie. Po jej wystawieniu przez lekarza pacjent, który będzie korzystał z IKP, otrzyma e-mailem lub sms-em kod recepty, który poda farmaceucie. Na tej podstawie zostanie ona zrealizowana. Możliwe będzie też częściowe realizowanie recept - każdy lek będzie można wykupić w innej aptece.
 

Pacjent, który nie zdecyduje się na korzystanie z IKP, otrzyma od lekarza przypominający obecną receptę wydruk, na którym znajdą się podstawowe informacje o zapisanym leku, dawkowaniu oraz specjalny kod kreskowy dla farmaceuty. Wydruk będzie możliwy także w przypadku e-skierowania oraz e-zlecenia na wyroby medyczne. (pap)