Rzecznik Praw Pacjenta prowadzi analizę dotyczącą opłat, które są pobierane przez placówki medyczne za poród rodzinny. Przedmiotem analizy jest fakt, czy pobierane opłaty ustalane są stosownie do rzeczywiście ponoszonych kosztów.

Rzecznik przypomina, że zgodnie z przepisami, pacjentka w czasie ciąży, porodu i połogu ma prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej - opieki, która nie polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych - sprawowanej między innymi przez męża, partnera, członków rodziny albo inną osobę bliską. Za realizację prawa do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej placówki mogą pobierać od pacjentek opłaty rekompensujące poniesione w związku z tym koszty. Wysokość takiej opłaty ustala kierownik podmiotu leczniczego, przy czym musi ona uwzględniać tylko rzeczywiste poniesione koszty.

Aby zweryfikować, czy prawo pacjentek do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, jest właściwie realizowane, Rzecznik Praw Pacjenta na początku 2015 roku wystąpił do podmiotów tworzących szpitale, w których są oddziały położnicze - marszałków województw, Ministra Zdrowia, Ministra Spraw Wewnętrznych, Ministra Obrony Narodowej, rektorów publicznych uczelni medycznych, prezydentów miast - o informację, jak w placówkach rozwiązana jest kwestia opłat w przypadku tzw. porodów rodzinnych.

Po analizie przekazanych odpowiedzi, Rzecznik wystąpił do dyrektorów szpitali, w których ustalone opłaty za towarzyszenie pacjentce przy porodzie męża, partnera lub innej wybranej osoby budziły wątpliwości, o wyjaśnienia dotyczące części składowych takiej opłaty, sposobu wyliczenia kosztów jednostkowych za realizację prawa do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, ewentualnej możliwości umorzenia opłaty ze względu na sytuację majątkową.

Obecnie Rzecznik Praw Pacjenta oczekuje na przekazanie stanowisk przez wszystkie szpitale, jednak już teraz część placówek poinformowała o zmianie wysokości pobieranych opłat lub nawet całkowitej rezygnacji z pobierania opłat za dodatkową opiekę pielęgnacyjną.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.bpp.gov.pl, stan z dnia 14 października 2015 r.