- Jesteśmy w czołówce krajów europejskich jeśli chodzi o prawodawstwo w tym zakresie– podkreślała Joanna Pietrusiewicz, prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku.

Jednak pomimo obowiązujących od kilku lat przepisów, poprawy dostępu do znieczulenia przy porodzie oraz wprowadzania kolejnych standardów postępowania medycznego w okołoporodowej opiece położniczo-ginekologicznej pacjentki nadal napotykają różnego rodzaju problemy. Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Ewa Janiuk wskazała, że brak jest mechanizmów kontroli realizacji przepisów, monitorowania i  zauważenia zmian.

Zdaniem Krystyny Barbary Kozłowskiej Rzecznika Praw Pacjenta przepisy to nie wszystko, bardzo ważna jest także prawidłowa ich realizacja oraz właściwe relacje i komunikacja pomiędzy pacjentkami a lekarzami, pielęgniarkami i położnymi. 

Kolejna kwestia to brak świadomości pacjentek o obowiązujących standardach postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.

Na problemy ten zwróciły uwagę zarówno organizacje pozarządowe jak i Wojciech Zawalski dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ, który przedstawiając program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej podkreślił, że nakłada on na placówkę obowiązek informowania pacjentek o wszystkich uprawnieniach wynikających z rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie.

Czytaj: Prawa pacjentek nie przestrzegane w opiece okołoporodowej>>>

Zadaniem organizacji pozarządowych frustrację wśród kobiet wywołuje także niemożność uzyskania profesjonalnej pomocy na przykład doradców laktacyjnych czy położnej dotyczącej  problemów z laktacją. Zagadnienie to poruszyły przedstawicielki fundacji Rodzić po Ludzku, Centrum Nauki o Laktacji, Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych czy Fundacji Bank Mleka Kobiecego.

Bardzo ważną sprawą, jak podkreślano, jest także obecność psychologa na oddziałach ginekologiczno-położniczych. Obowiązek zapewniania pomocy psychologicznej pacjentkom określono w rozporządzeniu ministra zdrowia z 9 listopada 2015 roku w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w dziedzinie położnictwa i ginekologii z zakresu okołoporodowej opieki położniczo-ginekologicznej, sprawowanej nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu, w przypadkach występowania określonych powikłań oraz opieki nad kobietą w sytuacji niepowodzeń położniczych. Przepisy w tej sprawie wejdą w życie w czerwcu 2016 roku.

Spotkanie w biurze Rzecznika Praw Pacjenta odbyło się 10 marca 2016 roku. Tematem spotkania była realizacja standardów opieki okołoporodowej, problemy w opiece medycznej nad kobietami w okresie ciąży, porodu i połogu, a także przestrzeganie ich praw jako pacjentek.

Dowiedz się więcej z książki
Komunikowanie w ochronie zdrowia - interpersonalne, organizacyjne i medialne
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł