Była to ostatnia konferencja organizowana w ramach debaty "Społeczny program zdrowia 2020+", której celem jest wypracowanie kierunków i rozwiązań w ochronie zdrowia na następne lata. Wcześniej takie debaty zorganizowano siedem konferencji. Warszawa była gospodarzem po raz drugi. Wcześniej rozmawiano także w Krynicy-Zdroju, Łodzi, Lublinie, Gdańsku i w Białymstoku.

Leczenie dostępne i skuteczne

Przewodniczący Rady Społecznej debaty prof. Paweł Górski mówił po zakończeniu konferencji, że przeobrażony system powinien być nakierowany m.in. na obywatela, skuteczne i dostępne leczenie, ograniczenie nierówności i stabilność finansową. - Priorytetem zdrowia publicznego powinna być profilaktyka. Konieczne jest, jak wyliczał, m.in. zwiększania świadomości dotyczącej występowania zagrożeń zdrowotnych, szczególnie przez edukację dzieci i młodzieży podkreślał.

Czytaj w LEX: Ubezpieczenie OC podmiotu wykonującego działalność leczniczą >

Wskazał m.in., że należy rozważyć wprowadzenie systemu motywacyjnego zachęcającego do badań profilaktycznych i szczepień finansowanych ze środków publicznych. Akcentował też konieczność zwiększenia kompetencji medycyny pracy, która teraz zajmuje się głównie orzecznictwem, a mogłaby przyczynić się np. do wczesnego wykrywania chorób cywilizacyjnych.

 

Większy udział regionów w realizacji zdań zdrowotnych

Według uczestników debat należy skoordynować i zwiększyć odpowiedzialność regionów za kształtowanie polityki zdrowotnej przez powołanie wojewódzkich rad zdrowia. Prof. Górski mówił też, że należy m.in. wprowadzić podstawowe zabezpieczenie zdrowotne polegające na współpracy i wymianie informacji podmiotów wchodzących w skład podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i szpitali pierwszego poziomu podstawowego zabezpieczenia. Dodał, że należy uporządkować organizację opieki wysokospecjalistycznej.

Zobacz w LEX: Udostępnianie dokumentacji medycznej: ostatnie zmiany oraz najczęstsze wątpliwości >

Większe nakłady, mniej specjalizacji

W sferze finansowania uczestnicy debat rekomendują kontynuowanie działań zmierzających do zbliżenia nakładów na zdrowie w Polsce do średniego poziomu europejskiego. Wyliczał m.in., że należałoby wprowadzić ulgi podatkowe od wydatków prywatnych na świadczenia o udowodnionej skuteczności.
W dziedzinie kadr postulują m.in. zmniejszenie liczby specjalizacji lekarskich, utworzenie nowych zawodów medycznych (technik pielęgniarstwa i asystent lekarza) oraz zwiększenie kompetencji magistrów farmacji przez możliwość realizacji tzw. opieki farmaceutycznej.

Czytaj w LEX: Zmiany w kryteriach wyboru ofert dotyczących zawarcia umów o udzielanie świadczeń >

W wyemitowanym podczas konferencji przesłaniu premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że debata to punkt wyjścia do utworzenia wieloletniego planu rozwoju systemu ochrony zdrowia opartego na porozumieniu różnych środowisk, sił politycznych i społecznych. - Sprawnie działający system ochrony zdrowia to zadanie o narodowym znaczeniu. To interes nas wszystkich – stwierdził szef rządu. I wskazał, że "podjęcie strategicznych decyzji o znacznym zwiększeniu wydatków państwa na zdrowie do poziomu 6 proc. PKB stworzyło wyjątkowa szansę na wprowadzenie zmian w ochronie zdrowia".

Czytaj: PiS myśli o reformach w ochronie zdrowia >>