Problem dotyczy Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego, gdzie wypowiedzenia z pracy złożyło 7 lekarzy z oddziału internistycznego oraz 7 - z pediatrii. Szpital na Józefowie poprosił wojewodę mazowieckiego o zgodę na czasowe zaprzestanie działalności tych oddziałów, od 1 kwietnia do 30 czerwca 2015. Wojewoda nie zgodził się. Szpital wycofał wniosek o czasowe zamknięcie oddziału dziecięcego – bo jak tłumaczył w poniedziałek 16 marca 2015 podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej zastępca dyrektora Krzysztof Zając – są szanse na skompletowanie obsady lekarskiej na tym oddziale.

Czytaj: Samorząd lekarski przeciwko wstrzymaniu działalności interny w Radomiu >>>

Gorzej jest z interną, gdzie nadal brakuje lekarzy. Zarząd liczy na to, że dzięki prowadzonym negocjacjom część internistów, którzy złożyli wypowiedzenia, zdecyduje się zostać w szpitalu.
- Mamy też nadzieję, że do pracy w Radomiu zgłoszą się medycy, którzy w marcu zdają egzaminy specjalizacyjne – dodał. Jednak zdaniem wiceprezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Juliana Wróbla, szanse na to są niewielkie.
- Lekarze, którzy teraz przystępują do egzaminów, mają już swoje miejsca w szpitalach czy klinikach. Nigdy się nie zdarzyło, żeby do Radomia przyszedł internista, który był szkolony w jakiejś innej placówce medycznej – stwierdził Wróbel.

Dyrektor drugiej lecznicy w Radomiu – Radomskiego Szpitala Specjalistycznego - Andrzej Pawluczyk nie wyobraża sobie sytuacji, że przestanie działać interna w MSS, bo – jak mówi – u niego w szpitalu pacjenci już w tej chwili leżą na dostawkach.

Zdaniem przedstawiciela wojewody, dyrektora Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Michała Borkowskiego, gdyby doszło do zamknięcia interny w szpitalu na Józefowie, pacjenci trafialiby do innych szpitali w okolicy.

 

Z danych służb wojewody, które monitorują stan wolnych łóżek na oddziałach internistycznych na Mazowszu wynika, że w ciągu ostatnich kilku dni tylko w czterech szpitalach w miejscowościach niedaleko Radomia było 160 wolnych łóżek na oddziałach wewnętrznych.
- W sytuacjach braku miejsc w Radomiu, istnieje zatem możliwość przetransportowania pacjentów po zdiagnozowaniu ich w Radomiu do innych szpitali w regionie – dodał Borkowski.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu jest jedną z największych lecznic na południu Mazowszu. Działają tutaj 22 oddziały z 840 łóżkami. Rocznie hospitalizowanych jest 38 tysięcy pacjentów.(pap)