Wśród zakupionych urządzeń będą 4 respiratory dla oddziału neurologicznego pododdziału udarowego, echokardiograf dla poradni kardiologicznej dla dzieci, a także 3 kardiomonitory dla oddziału chirurgii.

Poza tym pracownia elektrofizjologii i radiologii interwencyjnej doposażona zostanie w system mapowania elektroanatomicznego w technice 3D, aparat RTG z ramieniem C wraz z niezbędnym osprzętem oraz stół operacyjny przezierny RTG.

Szpital kupi również RTG cyfrowe do zdjęć kostnych wraz z niezbędnym osprzętem, system KTG wraz z aparatami KTG, laser okulistyczny dla poradni okulistycznej, 8 aparatów do znieczulania wraz z niezbędnym osprzętem, aparat EKG oraz defibrylator do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, sprzęt na oddział neonatologiczny (2 inkubatory otwarte, cieplarkę, aparat USG do badań wcześniaków, kardiomonitor oraz trzy lampy do fototerapii). Szpital kupi także cewkę do rezonansu magnetycznego służącego do badań głowy i wszystkich odcinków kręgosłupa, stół do cięć cesarskich, 2 kardiomonitory dla potrzeb oddziału kardiochirurgii oraz 4 respiratory dla oddziału pulmonologii.

Wśród zakupów znalazł się również kompleksowy sprzęt do wykonywania ablacji. Dzięki wsparciu finansowemu samorządu szpital będzie miał swój własny całkowicie przezierny dla promieniowania RTG stół operacyjny, wysokiej klasy aparat RTG z ramieniem C oraz system mapowania elektroanatomicznego w technice 3D.

 - Zakupy są niezbędne. Do tej pory korzystaliśmy ze sprzętu wypożyczonego, który uniemożliwiał wykonywanie najtrudniejszych zabiegów. Teraz będziemy mieć własny – lepszy i nowoczesny. Dzięki niemu będziemy wykonywać wszystkie zabiegi z elektrofizjologii, z czego bardzo się cieszymy. Ablacja jest coraz częściej wykorzystywana do leczenia zaburzeń rytmu serca. Odchodzimy od farmakologii na poczet ablacji. Jest ona korzystniejsza dla pacjenta, ponieważ unikamy skutków ubocznych leków, które działają na całe serce. Poprzez zabieg ablacji działamy punktowo. Eliminujemy tylko chore miejsce odpowiedzialne za zaburzenie rytmu serca – mówi kardiolog elektrofizjolog dr Dariusz Karbarz, pracujący na co dzień na oddziale kardiologii w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.

Dzięki nowoczesnym urządzeniom do ablacji w szpitalu na Józefowie będzie można również leczyć pacjentów z częstoskurczami nadkomorowymi, migotaniem przedsionków oraz groźnymi dla życia arytmiami komorowymi.

Szpital otrzymał również około 180 tys. zł na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy wentylacji na centralnym bloku operacyjnym. Znajduje się tam dziewięć sal operacyjnych. Szybka i skuteczna wymiana powietrza umożliwia wykonywanie zabiegów.

- Obecna wentylacja ma ponad 15 lat. Jest przestarzała. Nie ma już do niej części zamiennych. Na rynku pojawiły się nowe urządzenia, w związku z tym musimy wymienić sprzęt na nowy. Wentylacja jest niezbędna do utrzymywania właściwej jakości powietrza w salach operacyjnych. Tam musi być odpowiednia czystość mikrobiologiczna, która zapewnia wykonywanie zabiegów w jak najlepszych warunkach – mówi Krzysztof Zając, wiceprezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Źródło: www.mazovia.pl

 [-DOKUMENT_HTML-]