W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego, reprezentowani przez dwunastu liderów tej organizacji, przedstawili ustalone stanowisko dotyczące możliwości doprowadzenia do konsensusu, który pozwoliłby na podpisanie umów na 2015 rok.

Czytaj: Ministerstwo Zdrowia: 60 procent placówek POZ podpisało kontrakty na 2015 rok >>>

Według Federacji minister zdrowia „po raz kolejny powtórzył swoje dotychczasowe propozycje”, które były według lekarzy „absolutnie nie do przyjęcia”. W odpowiedzi reprezentanci Federacji PZ przedstawili wiele wariantów propozycji organizacyjnych i finansowych, będących daleko idącym kompromisem. „Niestety, minister zdrowia nie podjął dyskusji” – stwierdza komunikat.

Według uczestników spotkania minister zdrowia „nie wyraził woli porozumienia, a sposób jego zachowania wskazuje, że nie słucha lekarzy rodzinnych, jak również lekarzy z innych działów ochrony zdrowia i postanowił doprowadzić do konfrontacji”.

Według Federacji świadczy o tym konferencja prasowa ministra, podczas której „kontynuując swoją politykę propagandową, informując dziennikarzy wielokrotnie rozminął się z prawdą, a nawet usiłował personalnie podważyć wiarygodność ekspertów i negocjatorów - Liderów Porozumienia Zielonogórskiego, pomawiając ich o szemrane interesy”.

Czytaj: Po 1 stycznia 2015 część gabinetów lekarzy POZ będzie zamknięta >>>

Zarząd Porozumienia Zielonogórskiego w związku z tym podjął decyzję o skierowaniu sprawy na drogę sądową.

Liderzy i eksperci Porozumienia Zielonogórskiego zapowiedzieli też, że przedstawią swoje stanowisko oraz „obnażą kłamstwa ministra” podczas spotkania z przedstawicielami mediów 30 grudnia 2014 roku w Warszawie.