Technologia ta ma szansę zwiększyć wykrywalność nowotworów, dostarczając pacjentom skuteczniejszego narzędzia opieki zdrowotnej.

W projekcie wykorzystana zostanie opracowana przez Philips technologia spektralnego obrazowania mammograficznego MicroDose SI. Badania wykazały, że duża gęstość piersi zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. U kobiet, których piersi składają się w co najmniej 75 procentach z gęstej tkanki, ryzyko rozwoju nowotworu jest od czterech do sześciu razy wyższe niż wśród kobiet posiadających piersi niezawierające takiej tkanki lub tylko niewielką jej ilość. Gęsta tkanka piersi może także utrudniać wykrycie nowotworu w badaniu mammograficznym. Możliwość dokładniejszego pomiaru gęstości piersi umożliwi zatem radiologom spersonalizowanie badań przesiewowych w kierunku raka piersi, a być może również pozwoli na zastosowanie tego rodzaju badań w procesie monitorowania choroby w trakcie leczenia.

Czytaj: Naukowcy odkryli nową metodę leczenia raka piersi >>>

Wraz z MicroDose SI, Philips wprowadził na rynek swoją pierwszą aplikację obrazowania spektralnego, wyposażoną w nową funkcję pod nazwą Spectral Breast Density Measurement (spektralny pomiar gęstości piersi). Zamiast bezpośredniego oszacowywania gęstości, narzędzie to wykorzystuje technologię pomiaru czasu przelotu fotonów, która umożliwia jednoczesne zebranie danych spektralnych tkanki tłuszczowej i tkanki gruczołowej w ramach pojedynczego badania mammograficznego przy niskiej dawce promieniowania. Dzięki temu uzyskuje się obiektywny wolumetryczny pomiar gęstości piersi, stwarzający podstawy dla dokładnej oceny ryzyka i spersonalizowanego modelu opieki zdrowotnej.

- Podejmując przedmiotowe badanie, Uniwersytet Kalifornijski w Irvine i spółka Philips dążą do ustanowienia standardów w zakresie obiektywnych pomiarów gęstości piersi. Choć standardy tego rodzaju obecnie jeszcze nie istnieją, ich opracowanie będzie stawać się coraz bardziej istotne, w miarę dążenia do dalszej personalizacji badań przesiewowych w kierunku raka piersi i umożliwienia pacjentom bardziej aktywnego uczestnictwa w procesie opieki zdrowotnej - powiedział Gene Saragnese, dyrektor generalny ds. technologii obrazowania spółki Philips. - Zastosowanie opracowanej przez nas technologii MicroDose SI oraz współpraca z wiodącymi ekspertami w dziedzinie obrazowania medycznego z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine pozwoli nam określić, czy spektralne obrazowanie piersi może być źródłem bardziej wiarygodnej diagnozy przy zastosowaniu niskiej dawki promieniowania, ułatwiając tym samym pacjentom i personelowi medycznemu prowadzenie skuteczniejszej walki z nowotworami piersi.

Pierwszy etap badania skupi się na ocenie dokładności aplikacji spektralnego pomiaru gęstości piersi poprzez analizę 40 przypadków w ramach sekcji zwłok i porównania uzyskanych w ten sposób wyników z analizą chemiczną. Zakłada się, że ta część badania zostanie zrealizowana w okresie jednego roku lub dwóch lat.



 

- Jednym z głównych wyzwań, z którymi musimy się zmierzyć jest brak standardów ilościowych, co znacznie utrudnia określenie dokładności pomiarów gęstości piersi - powiedział dr Sabee Molloi, profesor nauk radiologicznych Szkoły Medycznej przy Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine oraz główny badacz projektu. - Dzięki wykorzystaniu technologii obrazowania spektralnego Philips, podjęte badanie ułatwi nam ocenę jakości pomiarów gęstości piersi oraz ustanowienie standardów branżowych, co z kolei może przyczynić się do podniesienia jakości diagnozy i leczenia.