Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami już od 1 stycznia 2016 roku każdy szpital będzie miał obowiązek posiadać ubezpieczenie od zdarzeń medycznych pod rygorem wykreślenia przez wojewodę z rejestru podmiotów leczniczych.

Mimo zmian sposobu obliczania maksymalnej wysokości kwoty ubezpieczenia proponowana wysokość składki jest nadal zdecydowanie za wysoka. Z informacji uzyskanych przez  Pracodawców RP z ponad stu szpitali wynika, że poziom składki – w zależności od wielkości i profilu placówki – wynosi od około 250 do 700 tys. zł. Jest to bardzo duża kwota, istotnie wpływająca na płynność finansową większości podmiotów leczniczych i zupełnie nieadekwatna do szkodowości – która wśród ankietowanych w okresie trzyletnim nie przekroczyła kwoty 60 tys. zł.

Czytaj: Komisje ds. zdarzeń medycznych: słuszne rozwiązanie, z wątpliwościami prawnymi >>>

Zdaniem Pracodawców RP przy tak niskim poziomie finansowania systemu ochrony zdrowia, maksymalnie dużo środków powinno być przeznaczane na leczenie pacjentów. To na nich bowiem w pierwszym rzędzie odbijają się wszelkie dodatkowe obciążenia, obniżając jakość i standard usług medycznych.

Dlatego Pracodawcy RP zwrócili się do ministra zdrowia w sprawie nowelizacji art. 17 ust. 4b ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej.