Komisje ds. zdarzeń medycznych: słuszne rozwiązanie, z wątpliwościami prawnymi
\\

Powołanie komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych miało skrócić drogę uzyskiwania przez pacjentów odszkodowań i zadośćuczynienia. Kierunek przyjętych rozwiązań jest słuszny, niemniej istnieje cały szereg wątpliwości natury prawnej, które dotyczą wprowadzonych zmian – piszą we wstępie do książki „Postępowanie przed Wojewódzką Komisją do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych” jej autorzy – Dorota Karkowska i Jacek Chojnacki.

Według autorów działalność komisji w praktyce ujawniła wiele problemów nieuwzględnionych przez ustawodawcę, przed którymi stają członkowie tych komisji oraz poszkodowani pacjenci i ich przedstawiciele.

Powstanie książki zostało zainspirowane problemami, z jakimi autorzy spotykali się podczas przeszło dwuletniej pracy w Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Warszawie.

„Problemy te wynikały z wprowadzanych w życie rozwiązań instytucjonalnych i prawnych dotyczących pierwszego w Polsce pozasądowego modelu dochodzenia roszczeń w zakresie zdarzeń medycznych. Ustanowienie tego rodzaju mechanizmów prawnych niewątpliwie stanowi poważne odstępstwo od obowiązujących dotychczas zasad tradycyjnego reżimu odpowiedzialności odszkodowawczej na drodze sądowej” – czytamy we wstępie.

Publikacja zawiera autorskie uwagi dotyczące przepisów regulujących pozasądowy model rekompensaty szkód powstałych w wyniku zdarzeń medycznych. Mają one zarówno charakter generalny i teoretyczny, jak i praktyczny.

„Podstawowym założeniem opracowania jest przybliżenie czytelnikom systemowych założeń przyjętego rozwiązania w sferze rekompensaty szkód medycznych, ze wskazaniem na odmienności względem tradycyjnej sądowej rekompensaty szkód opartej na zasadzie winy, oraz analiza przepisów regulujących polski pozasądowy model dochodzenia roszczeń. Autorzy mają świadomość w pełni pionierskiego charakteru publikacji, jednak podjęli się jej przygotowania, dążąc do uporządkowania dotychczas wypracowanej praktyki działalności wojewódzkich komisji oraz sformułowania wniosków de lege ferenda” – stwierdzają Dorota Karkowska i Jacek Chojnacki.

W książce omówiono między innymi sytuację prawną stron tego postępowania, tj. wnioskodawcy, szpitala, ubezpieczyciela i ich pełnomocników, zakres przedmiotowy działalności komisji, poszczególne czynności procesowe, od złożenia wniosku do wydania orzeczenia oraz kwestię kosztów postępowania i zasady otrzymania odszkodowania.

Publikacja jest przeznaczona dla menedżerów w szpitalach i przychodniach, pracowników organów założycielskich podmiotów leczniczych, praktyków prawa specjalizujących się w prawie medycznym i prawach pacjenta, a także dla pacjentów.

Książka jest dostępna w księgarni Profinfo.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.profinfo.pl, stan z dnia 2 października 2014 r.

\
Data publikacji: 2 października 2014 r.