O wydaniu dwutysięcznej zgody na pracę w Polsce medyków spoza UE poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski we wpisie w mediach społecznościowych. Lekarka jest jednocześnie 1040 lekarzem z Ukrainy, który uzyskał zgodę na podjęcie pracy.

Ścieżka prawna umożliwiająca leczenie w Polsce

Zgodnie z regulacjami przyjętymi w końcu 2020 r. lekarze spoza UE są zatrudniani w sposób uproszczony. Ubiegający się o pracę medyk nie musi już nostryfikować dyplomu i odbywać stażu. Wystarczy, że ma udokumentowane co najmniej pięcioletnie studia medyczne, ma tytuł specjalisty, a także co najmniej trzyletnią praktykę zawodową, którą odbył w ostatnich pięciu latach przed przyjazdem do Polski.

Czytaj także na Prawo.pl: Rząd musi zafundować lekarzom z Ukrainy naukę języka polskiego>>

Nie musi też zdawać egzaminu sprawdzającego jego umiejętności językowe, wystarczy, że zadeklaruje, że posługuje się językiem polskim. Powinien za to dostarczyć resortowi zdrowia przetłumaczony dokument dotyczący programu specjalizacji z rodzimej uczelni. Konsul potwierdza jego dyplom, a on sam wypełnia odpowiednią deklarację. Dodatkowo musi otrzymać zgodę polskiego resortu zdrowia na wykonywanie zawodu w naszym kraju. A okręgowa rada lekarska musi mu takie prawo przyznać.