W toku śledztwa ustalono, że oskarżeni zlecali i współdziałali w przestępczym procederze utrudniania postępowań karnych, który polegał na używaniu uzyskanej korupcyjnie dokumentacji medycznej poświadczającej nieprawdę co do stanu zdrowia podejrzanych, oskarżonych i skazanych w sprawach karnych prowadzonych przez prokuratury i sądy z Warszawy i Krakowa.

Prokurator zarzuca oskarżonym popełnienie przestępstw z art. 230 par. 1 kodeksu karnego, art. 230a par. 1 kodeksu karnego, art. 228 par. 1 i 3 kodeksu karnego, art. 229 par. 1 i 3 kodeksu karnego, art. 239 par. 1 kodeksu karnego, art. 271 par. 1 i 3 kodeksu karnego, art. 272 kodeksu karnego, art. 273 kodeksu karnego i innych. 

Czyny te zagrożone są karami do 10 lat pozbawienia wolności.

Wcześniej w ramach tego postępowania prokurator oskarżył łącznie 15 osób o łącznic 28 czynów. Na ławie oskarżonych zasiadł między innymi lekarze medycyny: Andrzej P., Marek B. i Rafał K., lekarz sądowy Maria Z.-J. oraz biegły psychiatra sądowy Stanisław T. Oskarżony został również były prokurator i adwokat Andrzej W.

Wobec części oskarżonych stosowane są środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju oraz zabezpieczenia majątkowe.

Śledztwo prowadzone przez Łódzki Wydział Zamiejscowy Departament do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej stanowi kontynuację postępowaniu prowadzonego od 2007 roku w byłej Prokuraturze Apelacyjnej w Łodzi. 

Postępowanie to dotyczyło przestępczej działalności świadka koronnego Konrada T. i osób z nim współdziałających w procederze załatwiania poświadczającej nieprawdę dokumentacji lekarskiej służącej do utrudniania postępowali karnych.

W ramach śledztwa postawiono zarzuty łącznie 91 osobom. W stosunku do większości podejrzanych postępowanie przygotowawcze zakończono skierowaniem aktów oskarżenia do sądów.

Źródło: www.pk.gov.pl