Pytanie
Czy pielęgniarka POZ może wykonywać zabiegi (np. szczepienia, podanie leków) na podstawie skierowania od:
1) lekarza prywatnego (bez kontraktu z NFZ),
2) lekarza z innej niż POZ komórki (np. od kardiologa przyjmującego w ramach NFZ) u tego samego świadczeniodawcy,
3) lekarza przyjmującego w ramach NFZ (ale nie POZ, czyli np. AOS) lecz u innego świadczeniodawcy,
4) lekarza POZ od innego świadczeniodawcy?
Czy też może wykonywać wyłącznie zabiegi zlecone przez lekarza POZ zatrudnionego u tego samego, co ona świadczeniodawcy?
Odpowiedź
Pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej realizuje świadczenia gwarantowane, o których mowa w załączniku nr 2 do rozporządzenia ministra zdrowia z 24 września 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej - dalej r.ś.g.p.o., na rzecz zadeklarowanych do niej świadczeniobiorców, w oparciu o skierowanie bądź zlecenie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, czyli lekarza, który zawarł z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Obowiązki te nie ograniczają się wyłącznie do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej udzielającego świadczeń u tego samego świadczeniodawcy, u którego pracuje pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej. Pielęgniarka POZ może też udzielić świadczenia na podstawie zlecenia lekarza, który nie ma zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, ale za odpłatnością.
Uzasadnienie
Zasady i zakres udzielania świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) określa rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Załącznik nr 2 do r.ś.g.p.o. - "Wykaz świadczeń gwarantowanych pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej oraz warunki ich realizacji" w części I, w ust. 2 określającym warunki udzielania świadczeń w pkt 4 stanowi, że pielęgniarka POZ świadczenia realizuje na podstawie zlecenia lekarskiego lub skierowania zgodnie z terminami określonymi w treści zlecenia lub skierowania.
Szczegóły dotyczące realizacji świadczeń gwarantowanych przez pielęgniarkę POZ określa Zarządzenie Nr 77/2015/DSOZ prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 19 listopada 2015 roku w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna, które zostało zmienione zarządzeniem Nr 2/2016/DSOZ prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 12 stycznia 2016 roku.
Stosownie do § 6 ust. 3 zarządzenia Nr 77/2015/DSOZ świadczeniodawcy posiadający umowy zawarte w różnych zakresach świadczeń, udzielający świadczeń temu samemu świadczeniobiorcy, obowiązani są do współpracy i bieżącej wymiany informacji istotnych dla przebiegu procesu terapeutycznego u świadczeniobiorcy.
Paragraf 9 ust. 1 pkt 1 lit. a zarządzenia 77/2015/DSOZ stanowi, że świadczenia lekarza POZ, pielęgniarki POZ, położnej POZ udzielane są osobom znajdującym się na listach świadczeniobiorców lekarza POZ, pielęgniarki POZ, położnej POZ, które zgodnie z posiadanymi uprawnieniami złożyły u świadczeniodawcy odpowiednio, deklarację wyboru: świadczeniodawcy i lekarza POZ, świadczeniodawcy i pielęgniarki POZ, świadczeniodawcy i położnej POZ, włączając w to zamieszkujące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osoby uprawnione do świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji.
Powyższe oznacza, że pielęgniarka POZ udziela świadczeń pacjentom znajdującym się na jej listach.
Zgodnie z § 17 ust. 2 zarządzenia Nr 77/2015/DSOZ, pielęgniarka POZ sprawuje kompleksową opiekę pielęgniarską nad zadeklarowanymi do niej świadczeniobiorcami, uwzględniając w tym zgodnie z obowiązującym zakresem zadań, realizację, na podstawie skierowania wydanego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, zleceń na zabiegi i procedury medyczne, których wykonanie możliwe jest w trybie ambulatoryjnym; pielęgniarka POZ włącza skierowanie do prowadzonej dokumentacji medycznej świadczeniobiorcy.
Wskazany powyżej § 17 ust. 2 zarządzenia Nr 77/2015/DSOZ obliguje zatem pielęgniarkę POZ do udzielania świadczeń na podstawie skierowania bądź zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Stosownie do definicji zawartej w art. 5 pkt 14 ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych pod pojęciem lekarza ubezpieczenia zdrowotnego rozumie się lekarza, lekarza dentystę będącego świadczeniodawcą, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, albo lekarza, lekarza dentystę, który jest zatrudniony lub wykonuje zawód u świadczeniodawcy, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Warto też zwrócić uwagę na treść § 17 ust. 6 zarządzenia 77/2015/DSOZ, który stanowi, że w przypadkach uzasadnionych względami medycznymi, wyłącznie w domu świadczeniobiorcy i jedynie na zlecenie lekarza POZ, do którego zadeklarowany jest świadczeniobiorca, pielęgniarka POZ pobiera materiały do badań diagnostycznych. Świadczenie jest realizowane zgodnie z przekazanymi przez zleceniodawcę standardami jakości opracowanymi przez pracownię diagnostyczną, z którą zleceniodawca współpracuje oraz z zachowaniem zasad określonych w części I załącznika nr 2 do r.ś.g.p.o.
Reasumując, pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej realizuje świadczenia gwarantowane, o których mowa w załączniku nr 2 do r.ś.g.p.o. na rzecz zadeklarowanych do niej świadczeniobiorców, w oparciu o skierowanie bądź zlecenie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, czyli lekarza, który zawarł z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Obowiązki te nie ograniczają się wyłącznie do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej udzielającego świadczeń u tego samego świadczeniodawcy, u którego pracuje pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej.
Pielęgniarka POZ może też udzielić świadczenia na podstawie zlecenia lekarza, który nie ma zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, ale za odpłatnością.
Czytaj inne komentarze tej autorki:
Spirometrię może wykonać pielęgniarka po kursie specjalistycznym>>>
Położna nie może zajmować stanowiska naczelnej pielęgniarki >>>
Położna bez kwalifikacji pielęgniarskich nie może pracować jako pielęgniarka>>>
Iniekcje dożylne w domu pacjenta na pisemne zlecenie lekarza>>>
Iwona Choromańska
Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w prawie medycznym. Prowadzi obsługę prawną podmiotów leczniczych. Przez wiele lat współpracowała z Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych. Uczestniczyła również w wielu szkoleniach pielęgniarek i położnych jako wykładowca.