W tym roku Światowy Dzień Zdrowia, obchodzony 7 kwietnia, zbiega się z 70. rocznicą powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich”. WHO powstała po to, aby wspierać kraje w dążeniach do zapewnienia jak najlepszego zdrowia ich obywateli.

Co udało się zrobić?

WHO z okazji swojego jubileuszu podaje ważne wydarzenia. W 1979 r. - dzięki 12-letniej światowej kampanii szczepień - wyeliminowano ospę wietrzną. Od 2002 r. europejski region WHO jest wolny od polio. W 2003 r. przyjęto Konwencję Ramową WHO o ograniczeniu użycia tytoniu – pierwszy światowy traktat WHO w sprawie zdrowia publicznego. W 2006 r. liczba dzieci umierających przed ukończeniem piątego roku życia spadła poniżej 10 mln.

 

Jakie wyzwania jeszcze przed nami?

WHO podaje, że w Europie jest najwyższe rozpowszechnienie użycia tytoniu wśród dorosłych – 28 proc. Nadal także spożycie alkoholu na naszym kontynencie jest najwyższe na świecie. Przerażające są także dane dotyczące otyłości. Ponad 20 proc. ludzi w regionie europejskim jest otyłych. Jedno na troje dzieci w wieku 11 lat ma nadwagę lub jest otyłe.

Nowy wirus grypy i Zika

Do tego przyszły nowe wyzwania. W 2009 r. pojawił się nowy wirus grypy H1N1.

WHO za wydarzenie ważne w skali świata podaje 2016 r., gdy Amerykę uznano za wolną od odry. W tym samym roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła zero przypadków zakażeń wirusem Ebola w Afryce Zachodniej. Jednak pojawiło się nowe zagrożenie. Zakażenia wirusem Zika uznano za nadzwyczajną sytuacje zdrowotną, budzącą międzynarodowe zaniepokojenie.

Do największych osiągnieć WHO zalicza: wzrost oczekiwanej długości życia (mężczyźni żyją przeciętnie ponad 72 lata, a kobiety ok. 80 lat). Zmniejszono także umieralność okołoporodową kobiet prawie o połowę w latach 2000-2015. Mniej jest przypadków gruźlicy ogółem. W latach 2006-2015 liczba przypadków tej choroby zmniejszyła się o połowę.

Opieka zdrowotna dla wszystkich – nowy cel

Tegoroczny jubileusz WHO odbywa się pod hasłem  „Zdrowie dla wszystkich”. WHO wzywa do zapewnienia każdemu dostępu do opieki zdrowotnej na niezbędnym poziomie – niezależnie od miejsca i zasobności portfela.

Ministerstwo Zdrowia podaje, że Polsce do działań ograniczających nierówności w zdrowiu przywiązuje się coraz więcej wagi. Świadczy o tym przyjęcie ustawy o zdrowiu publicznym oraz Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020. Resort tłumaczy, że dzięki ustawie o zdrowiu publicznym Polska dołączyła do grona państw posiadających wyraźną podstawę prawną do realizacji międzysektorowej polityki na rzecz zdrowia.