Szanse, aby taka baza powstała, są duże, bo z pieniędzy unijnych z kończącej się perspektywy finansowej, przeznaczonych na zakup śmigłowców, zostało jeszcze około 100 mln zł, które trzeba wydać do końca 2015 roku.

– Mają zostać za to kupione cztery nowe śmigłowce, dlatego robimy wszystko, by jeden z nich miał swoją bazę w naszym regionie. Jeśli wszystko się uda, to śmigłowiec zostanie kupiony, a baza dla niego powstanie jeszcze w tym roku w Polskiej Nowej Wsi – mówił podczas konferencji prasowej dr Norbert Krajczy, przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego, który od lat lobbuje na rzecz bazy LPR na Opolszczyźnie.

Czytaj: LPR: otwarcie całodobowej bazy śmigłowcowej w Krakowie >>>

Władze województwa opolskiego przygotowały także projekt stanowiska w sprawie zwiększenia bazy LPR, które podczas ostatniego posiedzenia przyjął Konwent Marszałków Województw RP. Czytamy w nim, że „należy mieć świadomość, że liczba wezwań do zdarzeń drogowych będzie systematycznie wzrastać, a dostępna na chwilę obecną flota LPR nie jest w stanie zagwarantować odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego zarówno mieszkańcom naszego kraju, ale także osobom przyjezdnym i przejeżdżającym z innych krajów Unii Europejskiej oraz obywatelom całego świata. Wysokie koszty jednostkowe zakupu powodują, iż najbardziej racjonalne wydaje się uzyskanie możliwości zakupu śmigłowców dla LPR ze środków finansowych Programu Operacyjnego PO IŚ z perspektywy na lata 2014-2020, dlatego też Konwent Marszałków RP wspiera Ministerstwo Zdrowia w dążeniach do zmiany decyzji Komisji Europejskiej w tym zakresie i zgodę na wydatkowanie środków unijnych na ten cel.”

Wicemarszałek województwa Roman Kolek zapowiada, że w najbliższym czasie zostanie wystosowane także pismo do ministra zdrowia, w którym zostaną przedstawione wszystkie argumenty dotyczące tego, by baza LPR powstała w Polskiej Nowej Wsi.
– To bliskość lotniska do autostrady, dobre skomunikowanie z drogami w regionie. Jest hangar, są wolne pomieszczenia, które po adaptacji mogłyby pełnić rolę pomieszczeń dla załogi – mówi. Koszt dostosowania bazy w Polskiej Nowej Wsi do potrzeb LPR szacuje się na 50-100 tys. zł. 

Na pytanie, kto miałby latać zakupionym śmigłowcem, dr Marek Dryja, konsultant wojewódzki ds. ratownictwa medycznego mówi, że są Opolanie, którzy dziś latają dostępnymi w tej chwili śmigłowcami, stacjonującymi poza województwem. Dziś w Polsce jeden śmigłowiec przypada na około 2 mln mieszkańców, w Europie - na milion mieszkańców. Obecnie średni czas lotu helikoptera z Gliwic na Opolszczyznę to ponad 30 minut, baza w Polskiej Nowej wsi może ten czas znacząco skrócić.