Kwota 6.450 tys. zł zostanie przekazane w dwóch transzach – w 2016  roku będzie to 2.450 tys. złotych, w 2017 roku– pozostałe 4 mln złotych.

Dotąd mieszkańcy Opolszczyzny korzystali z pomocy śmigłowców ratunkowych lecącego z Gliwic lub Wrocławia. Po powstaniu nowej bazy czas dotarcia pomocy z powietrza w ten rejon się skróci.

Po podpisaniu umowy – jak wyjaśniał dyrektor LPR Robert Gałązkowski – rozpoczną się procedury, które pozwolą uruchomić tymczasową bazę. Najpewniej stanie się to na przełomie lipca i sierpnia 2016 roku. Finał budowy bazy docelowej to przełom 2017 i 2018 roku. 

Baza docelowa składać się będzie z zaplecza dla helikoptera oraz zaplecza dla załogi medycznej, a także platformy elektrycznej, na której śmigłowiec może być wyhangarowywany. W międzyczasie odbywać się będą szkolenia pilotów oraz kompletowanie personelu medycznego. Załoga bazy ratunkowej, to po trzech pilotów i ratowników, 5 lekarzy, mechanik. Dyżur odbywa się w godzinach od 7 rano do zachodu słońca.

Czytaj: LRP: ponad 9 tysięcy wezwań i transportów w roku 2015>>>

Cztery nowe śmigłowce, w tym opolski, od grudnia 2015 są już w Polsce. Koszt ich zakupu (jednostkowy to 28 mln złotych) sfinansowany został z programu unijnego, natomiast koszty utrzymania bazy pokrywać będzie resort zdrowia.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe dysponuje aktualnie 27 śmigłowcami, które obsługiwały dotąd 17 baz stałych i jedną sezonową w Koszalinie. W 2016 roku utworzone zostaną kolejne cztery bazy – poza Opolem, w Gorzowie Wielkopolskim i Ostrowie Wielkopolskim oraz w Sokołowie Podlaskim.

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł