Ordynator oddziału hematologii w olsztyńskiej Poliklinice MSW dr Wanda Knopińska-Posłuszny powiedziała, że ośrodków, w których dokonuje się transplantacji szpiku, jest w Polsce sporo, ale są nierównomiernie rozmieszczone.
- Więcej na południu kraju, mniej w północnej części, natomiast Warmia i Mazury oraz Podlasie to biała plama pod tym względem - podkreśliła.

Czytaj: Wrocław: we wrześniu 2015 otwarcie nowego szpitala onkologicznego dla dzieci >>>

- Kiedy powstawał w 2012 roku oddział hematologii w olsztyńskiej Poliklinice, mieliśmy na względzie stworzenie warunków nie tylko leczenia objawowego czy paliatywnego pacjentów chorych na nowotwory układu krwiotwórczego, ale i wyleczenie skuteczne tych chorób. W przypadku ciężkich chorób połowę pacjentów można wyleczyć. W wielu przypadkach ratunkiem jest przeszczep komórek macierzystych. Teraz tych pacjentów wysyłamy do innych ośrodków w Polsce - zaznaczyła. Chodzi o ostre białaczki, szpiczaki i chłoniaki.

Jak podkreśliła dr Knopińska-Posłuszny olsztyńska Poliklinika i jej oddział hematologii ma bardzo dobrą współpracę z ośrodkami transplantacji w kraju.

- Zakładamy, że każdy nasz pacjent, który ma wskazania do transplantacji czy to własnych komórek czy od dawcy, to taki przeszczep będzie miał zaoferowany, ale aby poprawić efektywność leczenia i skrócić kolejki oczekiwania, najlepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie ośrodka transplantacji komórek macierzystych właśnie w Olsztynie - dodała.

Jak oceniła, koszt powstania takiego ośrodka wraz z wyposażeniem w specjalistyczny sprzęt oraz certyfikowany bank tkanek i komórek to 7-8 mln zł.

- Musimy wspólnie dążyć do tego, żeby medycynę nowoczesną z wyższej półki rozwijać na miejscu, po to, by pacjentom oferować możliwość leczenia w Olsztynie - oceniła.

Oddział hematologii w olsztyńskiej Poliklinice przygotowuje pacjentów do przeszczepu i prowadzi ich po transplantacji.
- Utworzenie ośrodka transplantacji na miejscu byłby krokiem milowym, ale i niezbędnym w całym procesie leczenia pacjentów - dodała dr Knopińska-Posłuszny.

Z Warmii i Mazur każdego roku 50-60 pacjentów wyjeżdża do innych ośrodków onkologicznych w kraju, by poddać się transplantacji komórek macierzystych.

W środę 1 kwietnia 2015 oddano do użytku po remoncie pomieszczenia Hematologii Pobytu Dziennego, korzystają z nich między innymi mieszkańcy Warmii i Mazur, którym przeszczepiono szpik w Gliwicach, Warszawie lub Gdańsku. Każdy pacjent spędza tu średnio 3 godziny, w trakcie podawania leków wykorzystywanych w terapii hematologicznej.

- Głównym celem odnowienia pomieszczeń było podniesienie komfortu pacjentów, dzięki zrealizowanej inwestycji, pacjenci i ich rodziny zyskali większą intymność i wygodę – podkreślił dyrektor szpitala Marian Stempniak.

 

Z dziennego pobytu w olsztyńskiej Poliklinice korzysta rocznie prawie 2 tysiące pacjentów ze schorzeniami hematologicznymi. Z każdym rokiem ich liczba się zwiększa.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, na Warmii i Mazurach rocznie rozpoznawanych jest ponad 200 nowych zachorowań na nowotwory układu krwiotwórczego.(pap)