Klinika „Przylądek Nadziei” zastąpi obecną siedzibę wrocławskiego szpitala onkologicznego dla dzieci, która mieści się w ponad 100-letni budynku przy ulicyBujwida.
- Tam warunki są tragiczne, sale są przepełnione, a stary budynek się sypie - powiedziała w środę 18 lutego 2015 dziennikarzom prezes Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral.

Czytaj: Zwiększenie liczby przeszczepów to cel Narodowego Programu Medycyny Transplantacyjnej >>>

Fundacja jest pomysłodawcą budowy nowego budynku kliniki oraz koordynatorem tej inwestycji. Przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę społeczną akcję zbierania funduszy na rzecz budowy „Przylądka Nadziei”, dzięki której udało się zgromadzić pierwsze 10 mln zł.

W ciągu roku z leczenia we wrocławskiej Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej korzysta około 2000 pacjentów. W klinice wykonuje się ponad połowę wszystkich przeszczepów szpiku przeprowadzanych u dzieci w Polsce.
- W nowym budynku będziemy mieli 17 stanowisk transplantacyjnych, to czyni nas czołówką, jeśli chodzi o przeszczepy u dzieci w Europie. Warunki w nowym szpitalu będą znakomite. Każda z sal jest idealnie izolowana, a warunki w nich dostosowane są do pobytu pacjentów z rodzicami, co jest bardzo ważne dla procesu terapeutycznego - powiedział profesor Krzysztof Kałwak z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

W nowym budynku będzie 76 łóżek stacjonarnych, w salach jednoosobowych i dwuosobowych. W każdej sali znajdują się również łóżka dla rodziców. W nowym budynku będzie również oddział dla pacjentów po przeszczepie.
- Będziemy mogli w końcu u siebie leczyć pacjentów z powikłaniami po przeszczepie” - mówił profesor.
W nowym budynku będzie również szpital dzienny z 10 łóżkami, dla pacjentów, którzy do kliniki przyjeżdżają na zabiegi czy na chemioterapię. W budynku są wydzielone również części hotelowe dla rodziców. Oprócz pomieszczeń medycznych znajdują się tam także świetlica, biblioteki i dwie sale szkolne. 

Przylądek Nadziei będzie miał status Ponadregionalnego Centrum Onkologii Dziecięcej we Wrocławiu, co oznacza, że będzie odpowiadał za leczenie dzieci chorujących na nowotwory nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w ościennych województwach.

Nowy budynek powstał tuż obok Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ulicy Borowskiej i jest połączony z nim podziemnym korytarzem. Dzięki temu nowa klinika będzie mogła korzystać ze szpitalnego oddziału ratunkowego, pracowni obrazowania i laboratorium. Wjazd do nowego szpitala będzie od ulicy Weigla. (pap)