Ministerstwo Zdrowia skierowało w środę do konsultacji projekt rozporządzania dotyczącego oznakowania jednostek systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz wymagań co do umundurowania zespołów ratownictwa.

Projekt przewiduje, że Rozporządzenie określi wzór graficzny systemu, sposób oznakowania jednostek systemu PRM, kierującego akcją medyczną, osób wykonujących medyczne czynności ratunkowe oraz ratowników z jednostek współpracujących z systemem.


Tylko państwowe karetki będą jeździć w pogotowiu po 1 kwietnia - czytaj tutaj>>

 

Mundury czerwone, granatowe i trochę czarnego

Projekt wprowadza też zmiany w załączniku dotyczącym umundurowania członków lotniczych zespołów ratownictwa medycznego oraz precyzuje podstawowe wymagania, jakie ma spełniać umundurowanie. Zmiany normują kolorystykę umundurowania określoną kolorami: czerwonym oraz granatowym lub kombinacją tych kolorów, dopuszczają również niewielkie dodatki w kolorze czarnym.

Kombinezon lotniczy jednoczęściowy nie będzie już ubiorem całorocznym - tylko używanym w okresie wiosna-jesień. Nowo zaprojektowany kombinezon ma być wykonany z przewiewnej i lekkiej tkaniny, a ergonomiczny krój ma zapewnić wyższy komfort użytkowania. W pozostałe pory roku lub chłodniejsze dni używana będzie odzież przeciwwietrzna (kurtka letnia) i przeciwdeszczowa (membranowa kurtka i spodnie zimowe).

Zmiany dotyczą m.in. rezygnacji z bluzy oraz koszulki polo, które zdaniem użytkowników były mało funkcjonalne i rzadko używane. W zamian wprowadzona zostanie bielizna zimowa, kurtka-ocieplacz oraz podział na czapkę letnią i zimową.

 

Ratownicy mają mieć samorząd, ale projekt bez szans w tej kadencji - czytaj tutaj>>

Nowe mundury od stycznia 2023 r. 

W projekcie rozporządzenia wprowadzono też zmiany dotyczące oznaczenia funkcji i nazwiska tożsame z oznaczeniami przyjętymi w innych służbach (Państwowa Straż Pożarna, Policja, Wojsko, Straż Graniczna), przez noszenie emblematów funkcji i nazwiska odpowiednio po lewej i prawej stronie. Znormalizowano również umieszczenie flagi państwowej na rękawie oraz znaku graficznego systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Zmiany – jak oceniono - nie spowodują wzrostu kosztów zakupu umundurowania dla członków lotniczych zespołów ratownictwa medycznego, ponieważ nie zmieni się liczba elementów umundurowania.

W uzasadnieniu podano, że rozporządzenie nie spowoduje skutków finansowych dla dysponentów jednostek systemu Państwowe Ratownictwo medyczne ani dla jednostek współpracujących z tym systemem, gdyż zmiany będą następowały stopniowo, a nowe wymagania w odniesieniu do umundurowania staną się obowiązkowe od 1 stycznia 2023 r.