Projekt wprowadza zasady finansowania i rozliczania świadczeń dla kobiet w ciąży, w ramach opieki koordynowanej prowadzonej przez podmiot wiodący, który zapewnia i koordynuje opiekę na wszystkich etapach ciąży, od opieki przedporodowej realizowanej głównie w trybie ambulatoryjnym przez lekarzy specjalistów i położne, poprzez poród, do opieki nad kobietą i noworodkiem w okresie 6 tygodni po porodzie. 


NFZ wyjaśnia, że taki model świadczeń ma na celu zapewnienie terminowej i ciągłej diagnostyki oraz opieki, przeprowadzenie porodu i opieki poporodowej realizowanej przez ten sam zespół medyczny, posiadający bieżącą wiedzę o przebiegu ciąży. Daje to poczucie bezpieczeństwa pacjentce, jak również zwiększa szanse na wczesne rozpoznanie wszelkich pojawiających się nieprawidłowości. Ponadto pacjentka będzie miała możliwość wyboru osoby prowadzącej ciążę (lekarz lub położna).

Czytaj: Od czerwca 2016 standardy w zakresie ciąż powikłanych>>>


Rozwiązanie takie przyznaje także większe kompetencje dotyczące organizacji opieki nad pacjentką podmiotowi prowadzącemu, natomiast monitorowaniu podlegać będą wskaźniki jakości realizowanej opieki. Zakres parametrów jakościowych przygotowany został we współpracy z gronem ekspertów. Obejmują one między innymi zakres wykonanej diagnostyki, odsetek porodów fizjologicznych, odsetek cięć cesarskich, udział kobiet pozostających w opiece koordynowanej powyżej 26 tygodni itp.

Finansowanie świadczeń będzie się odbywało w oparciu o liczbę porodów w danym podmiocie, z uwzględnieniem parametrów jakościowych.


Opinie do projektu zarządzenia można nadsyłać do 4 lutego 2016. Projekt dostępny jest na stronie www.nfz.gov.pl