Współpraca ta realizowana miałaby być w dwojaki sposób. Szpitale miałyby obowiązek przekazywania policji informacji o przyjęciu określonych grup pacjentów oraz obowiązek udzielania informacji o pacjencie w zakresie niezbędnym do realizacji zadań związanych z poszukiwaniem osób zaginionych.
 
Obowiązek poinformowania policji o przyjęciu pacjenta dotyczyłby pacjentów małoletnich, z których przedstawicielem ustawowym nie można nawiązać kontaktu oraz pacjentów, których tożsamości nie można ustalić albo potwierdzić na podstawie dokumentów.
 
W projekcie proponuje się wskazanie, że informacje o przyjęciu osoby do szpitala będzie podawana na określony przez policję numer telefonu, faksu lub poczty email.

Czytaj: Szpital może odpowiedzieć na pytanie policji, czy pacjenta można przesłuchać>>>
 
Zwolni to, jak zaznaczono w uzasadnieniu projektu, pracowników szpitala z każdorazowego ustalania właściwego adresata informacji, co wymaga dużego nakładu czasu i pracy; z drugiej zaś strony zapewni, że informacja dotrze bez zbędnej zwłoki do właściwej osoby w policji.
 
Drugi sposób współpracy polegałby na udzielaniu informacji o osobie poszukiwanej (osobie, nie jej stanie zdrowia – jak zaznaczają autorzy projektu) przez podmioty wykonujące działalność leczniczą. (pap)
Dowiedz się więcej z książki
Pozycja prawna oskarżonego z zaburzeniami psychicznymi
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł