Podpisany przez wiceministra Nowaka-Fara i prezesa NFZ Tadeusza Jędrzejczyka dokument zakłada wspólne działania informacyjne na temat dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej dla Polaków przebywających, zamieszkujących lub pracujących w państwach UE / EFTA.

 – Porozumienie MSZ i NFZ przyczyni się znacząco do zapewnienia większej funkcjonalności systemu, z którego mogą korzystać także nasi obywatele – podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji.
W ciągu ostatniej dekady wielu polskich obywateli zdecydowało się na zmianę miejsca zamieszkania i wyjazd do innych państw, głównie w UE. MSZ od lat podejmuje działania, których celem jest zapewnienie obywatelom polskim sprawnych kontaktów z urzędami i instytucjami w kraju oraz zagwarantowanie jak najlepszej wiedzy o nowych miejscach zamieszkania, o ich prawach i obowiązkach.

Zgodnie z podpisaną deklaracją jedną z form współpracy MSZ i NFZ będą działania informacyjne dla obywateli polskich przebywających w krajach UE / EFTA w zakresie dostępu do świadczeń zdrowotnych. MSZ za pośrednictwem urzędów konsularnych, zapewni również organizacyjne wsparcie przedstawicielom NFZ.

Senat uchwalił 25 września 2014 z poprawkami projekt ustawy w sprawie transgranicznej opieki zdrowotnej, która zapewni możliwość otrzymania z NFZ zwrotu kosztów za planowe leczenie w innym państwie UE.

Czytaj na ten temat: Ustawa transgraniczna przyjęta przez Senat z poprawkami >>>

Czytaj także:

Ustawę transgraniczną ocenimy po dwóch latach >>>

Senat zajmie się dzisiaj ustawą o transgranicznej opiece zdrowotnej >>>

Sejm uchwalił ustawę dot. transgranicznej opieki zdrowotnej>>>