Receptę w postaci elektronicznej można zrealizować w każdej aptece w Polsce od 1 stycznia 2019 roku. Dziś wystawia je prawie 3 tysiące lekarzy, którzy pracują w ponad 500 placówkach leczniczych. Liczba e-recept systematycznie rośnie – każdego dnia do platformy e-zdrowie (P1) dołączają kolejne podmioty, które oferują swoim pacjentom możliwość korzystania z tej usługi.

Resort podaje, że liczba recept wystawionych w miesiącu wzrosła od stycznia do kwietnia ponad czterokrotnie.

- E-recepta to rozwiązanie dla każdego, które jest dostosowane do potrzeb pacjentów w każdym wieku. Najstarszy lekarz wystawiający e-recepty ma 82 lata, a najmłodszy 26. Podobnie wygląda to z perspektywy pacjenta. Najstarszy pacjent, który zrealizował e-receptę ma 99 lat, a najmłodszy, któremu została wystawiona recepta elektroniczna, urodził się w tym roku - mówi wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

 

Tylko 102 lecznice wystawiają e-recepty, a zrealizować je można już w prawie każdej aptece - czytaj tutaj>>

 


E-recepta w IKP 

Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia podstawowe korzyści z e-recepty to nie tylko wygoda i czytelność wystawionego dokumentu, ale także możliwość wykupienia każdego leku w innej aptece bez konieczności sporządzania odpisu i bez utraty refundacji. Pełną funkcjonalność e-recepta daje posiadaczom Internetowego Konta Pacjenta (IKP), które jest dostępne dla każdego Polaka pod adresem https://pacjent.gov.pl.

Internetowe Konto Pacjenta – zaloguj się i sprawdź, co o Tobie wie NFZ - czytaj tutaj>>

Dzięki IKP pacjent może zyskać dostęp do historii wszystkich wystawionych e-recept oraz wielu innych funkcji, takich jak ankieta pozwalająca na znalezienie programów profilaktycznych dostosowanych do potrzeb zdrowotnych pacjenta. Informacje z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) można udostępnić bliskiej osobie lub lekarzowi.