Na rewitalizację do niedawna niszczejącej kamienicy na rogu ulic Pomorskiej i Sterlinga magistrat przeznaczył w ramach programu „Mia100 kamienic” 2,5 mln zł. Od października 2014 roku urząd przekazał dodatkowo około 500 tys. zł na wyposażenie nowych poradni, zaś miejskie Centrum Medyczne im. Rydygiera dodało do tej kwoty około 100 tys. zł z własnego budżetu.

- W odnowionych, przestronnych pomieszczeniach uruchamiamy poradnie – niektóre z nich są unikatowe w skali Łodzi. Chcemy, aby przede wszystkim młode dziewczyny, które nie zawsze chętnie dbają o swoje zdrowie w zakresie ginekologicznym, zachęcić do odwiedzania tej przyjaznej i pięknej przestrzeni. Poradnie oferują pacjentkom komfortowe warunki, między innymi wszystkie przebieralnie wyposażone zostały w węzły sanitarne - podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

W zmodernizowanym obiekcie będą działać zarówno poradnie, które do tej pory przyjmowały pacjentki w głównym budynku szpitala – ginekologiczno-położnicza z USG, laktacyjna, szkoła rodzenia – jak i zupełnie nowe: ginekologii dla dziewcząt, ginekologii onkologicznej, urologiczna dla kobiet oraz psychologiczna.

Poradnie urologiczna i dla dziewcząt nie mają jeszcze kontraktów z NFZ, dyrekcja Centrum zapowiada, że będzie o nie zabiegać jeszcze w 2015 roku.

Czytaj: Opole: szpitale wdrażają program opieki okołoporodowej >>>

Jak zaznaczyła prezes CM im. Rydygiera Janina Sąsiadek, rozszerzenie oferty leczniczej pod kątem leczenia kobiet w różnym wieku i o różnych potrzebach zdrowotnych koresponduje z charakterem szpitala im. Rydygiera, który od dziesięcioleci specjalizuje się w położnictwie i ginekologii.
- Niezbędne jest, aby był u nas urolog, bo kobiety coraz częściej są dotknięte zaburzeniami urologicznymi, będącymi konsekwencją porodów. W szpitalu położniczym bardzo potrzebny jest psycholog, bo nie każda pacjentka ma szczęście urodzić zdrowe dziecko. Problemy psychologiczne miewają także matki korzystające z porad laktacyjnych. Teraz kompleksową pomoc otrzymają pod jednym dachem - wyjaśniła.

Dodatkowe 25 tys. zł łódzki magistrat przekazał w 2015 roku na działanie Poradni Laktacyjnej. Dzięki tej dotacji od lipca z porad placówki mogą korzystać łodzianki z terenu całego miasta, a nie - jak do tej pory – jedynie pacjentki CM im. Rydygiera. Miesięcznie poradnia udziela ok. 100 porad.
 

Unikatowa w skali miasta ma być poradnia dla dziewcząt.
- Młode kobiety powinny mieć możliwość uzyskania porady ginekologicznej niekoniecznie z dorosłymi. Wymagają większej troski, trzeba im też poświęcić więcej czasu. Uważamy, że ta poradnia jest niezbędna - podkreśliła Sąsiadek.

Mieszczący się w centrum Łodzi w sąsiedztwie zaniedbanych społecznie kwartałów przeznaczonych do rewitalizacji obszarowej szpital im. Rydygiera kilka razy w miesiącu przyjmuje bardzo młode kobiety w ciąży. 
- Na razie otwieramy komercyjną poradnię dla dziewcząt, jednak zrobimy wszystko, aby zdobyć kontrakt NFZ na tę usługę - zaznaczyła prezes.

Szpital im. Rydygiera to najstarsza łódzka porodówka, od lat szczyci się przyznanym przez UNICEF tytułem "Szpitala Przyjaznego Dziecku". Rocznie przyjmuje się w nim ponad 1,5 tysięcy porodów. W poradni ginekologicznej w 2014 roku udzielono ponad 8,2 tys. porad. (pap)