- Będą do nich należały badania USG jamy brzusznej i konsultacje medyczne w razie wykrycia nieprawidłowości - tłumaczy Robert Kowalik, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi.

- Musimy pamiętać, że w przeciwieństwie do chociażby nerek wątroba ma zdolność regeneracji. Dlatego tak istotna jest leczenie i profilaktyka jej chorób - dodaje Adam Wieczorek, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej.

Projekt realizowany będzie od kwietnia 2015 roku do kwietnia 2016 roku.

Czytaj: Certyfikat Zdrowe Miasto WHO dla Łodzi >>>

Działania realizowane w ramach projektu adresowane są do trzech grup: do dzieci i młodzieży, kobiet i mężczyzn w wieku od 18 do 64 lata zagrożonych nadużywaniem alkoholu oraz do kobiet i mężczyzn w wieku od 18 do 64 lata z nadwagą lub otyłością.

Działania adresowane do dzieci i młodzieży będą koncentrować się na minimalizowaniu ryzyka zachorowania na przewlekłe choroby wątroby poprzez profilaktykę, edukację zdrowotną i promowanie zdrowego stylu życia. Planowane są przedstawienia teatralne promujące prawidłowe zachowania zdrowotne oraz warsztaty plastyczne i kulinarne, a dla młodzieży - warsztaty z dietetykiem i psychologiem. Odbędzie się również szkolenie dla pielęgniarek medycyny szkolnej.

Dla dorosłych łodzian zaplanowano spotkania edukacyjne dotyczące czynników przyczyniających się do przewlekłych chorób wątroby, zajęcia warsztatowe z psychologiem i warsztaty dietetyczne dla osób zainteresowaniem zrzuceniem wagi.

Dużą atrakcją będzie bardzo bogata oferta zajęć aktywności fizycznej: rajdy rowerowe, wycieczki piesze, zajęcia Nordic Walking, warsztaty taneczne zakończone turniejem tańca, ćwiczenia z instruktorem w łódzkich parkach.



 

Przewidziano również badania diagnostyczne dla osób z otyłością i nadwagą (USG jamy brzusznej), konsultacje lekarza i dietetyka oraz program pomocy psychologicznej dla osób walczących z nadwagą.

Realizację projektu zakończy konferencja połączona z piknikiem rodzinnym. Udział we wszystkich proponowanych zajęciach będzie bezpłatny. Skorzysta z nich ponad 45 tysięcy osób.