Minister zdrowia opublikował właśnie projekt noweli  rozporządzenia w sprawie określenia wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających ustalenia odrębnego sposobu finansowania. Wynika z niego, że już od 1 marca Narodowy Fundusz Zdrowia będzie odrębnie finansował porady u endokrynologa, ortopedy, kardiologa i neurologa. W praktyce oznacza to, że Fundusz zapłaci za porady u tych specjalistów bez limitu.  

Dostaną zatem pieniądze za każdego przyjętego pacjenta. Dotychczas usługi te NFZ finansował w ramach ryczałtu. Czyli poradnie specjalistyczne dostawały z góry określoną kwotę. Gdy przyjmowały większą liczbę pacjentów niż przyznane na nich finanse, było to ich stratą.

Czytaj w LEX: Błędy medyczne i lekarskie >

 

Poprawa dostępu

Minister zdrowia uzasadnia, że zmiany te mają na celu poprawić dostęp do świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej przez skrócenie czasu oczekiwania pacjentów na wizytę w poradni specjalistycznej.

Czytaj w LEX: Przegląd problemów dotyczących odpowiedzialności zawodowej lekarzy w orzecznictwie SN >

Dziś kolejki do endokrynologów w przychodniach mających kontrakt z NFZ są kilkumiesięczne a czasem i kilkuletnie. W Łodzi np. w Szpitalu klinicznym pierwszy wolny termin dla pacjenta to wrzesień 2020 r. Tak podaje portal kolejkowy prowadzony przez NFZ.Na wiosnę 2019 NFZ bez limitu płaci za operację usunięcia zaćmy czy badania rezonansem magnetycznym i tomografem komputerowym.

Czytaj więcej: https://www.prawo.pl/zdrowie/wzrosla-liczba-operacji-zacmy-i-badan-rezonansu-magnetycznego-po,402470.html