Pytanie

Czy lekarz posiadający indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską może w niej zatrudnić lekarza na podstawie umowy o pracę?
 

Odpowiedź

Lekarz posiadający indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską może w niej zatrudnić lekarza wyłącznie w celu umożliwienia mu w celu odbywania: stażu podyplomowego, szkolenia specjalizacyjnego lub innego szkolenia, jakim jest szkolenie w celu uzyskania umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub w zakresie udzielania określonego świadczenia zdrowotnego.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej - dalej u.dz.l., działalność lecznicza polega między innymi na udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Zgodnie z art. 5 ust. 1 u.dz.l., lekarze i pielęgniarki mogą wykonywać swój zawód w ramach działalności leczniczej na zasadach określonych w ustawie oraz w przepisach odrębnych po wpisaniu do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. W przypadku lekarzy taką odrębną regulacją będą w szczególności przepisy ustawy z 5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty - dalej u.z.l.l.d.

Działalność lecznicza lekarzy może być wykonywana w formie:

1. jednoosobowej działalności gospodarczej jako: indywidualna praktyka lekarska, indywidualna praktyka lekarska wyłącznie w miejscu wezwania, indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska, indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska wyłącznie w miejscu wezwania, indywidualna praktyka lekarska wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego na podstawie umowy z tym podmiotem lub indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego na podstawie umowy z tym podmiotem;

2. spółki cywilnej, spółki jawnej albo spółki partnerskiej jako grupowa praktyka lekarska.

Nadto art. 5 ust. 3 u.dz.l. stanowi, że wykonywanie zawodu w ramach ww. praktyk zawodowych nie jest prowadzeniem podmiotu leczniczego.

Zgodnie z kolei z treścią art. 53 ust. 1 u.z.l.l.d., lekarz, lekarz dentysta wykonujący indywidualną praktykę lekarską, indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską, indywidualną praktykę lekarską lub indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską w miejscu wezwania może zatrudniać osoby niebędące lekarzami do wykonywania czynności pomocniczych (współpracy).

Nadto, zgodnie z ust. 2 ww. przepisu, lekarz, lekarz dentysta wykonujący indywidualną praktykę lekarską lub indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską lub grupową praktykę lekarską lub grupową specjalistyczną praktykę lekarską, prowadzący odpowiednio staż podyplomowy, szkolenie specjalizacyjne lub szkolenia w celu uzyskania umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonego świadczenia zdrowotnego, może zatrudniać lekarza, lekarza dentystę w celu odbywania przez niego stażu podyplomowego, szkolenia specjalizacyjnego lub szkolenia w celu uzyskania umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonego świadczenia zdrowotnego.

Z treści art. 53 ust. 4 u.z.l.l.d. wynika, że lekarze i lekarze dentyści wykonujący swój zawód w ramach indywidualnych praktyk lekarskich i indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich wykonywanych wyłącznie w miejscu wezwania nie mogą zatrudniać osób niebędących lekarzami do wykonywania czynności pomocniczych (współpracy) ani prowadzić staży podyplomowych, szkoleń specjalizacyjnych lub szkoleń w celu uzyskania umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielać określonego świadczenia zdrowotnego, jak również nie mogą zatrudnić lekarza ani lekarza dentysty w celu odbycia przez niego stażu podyplomowego, szkolenia specjalizacyjnego lub szkolenia w celu uzyskania umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonego świadczenia zdrowotnego.

Zatem, co do zasady lekarz prowadzący indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską nie może zatrudniać w swojej praktyce innych lekarzy. Wyjątek od tej zasady wprowadza art. 53 ust. 2 u.z.l.l.d. Według tego przepisu lekarz lub lekarz dentysta wykonujący indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską, mogą zatrudnić w swojej praktyce innego lekarza, ale tylko i wyłącznie w celu odbywania:

- stażu podyplomowego;

- szkolenia specjalizacyjnego lub innego szkolenia, jakim jest szkolenie w celu uzyskania umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonego świadczenia zdrowotnego.

Tylko w podanych  przypadkach lekarz lub lekarz dentysta, który wykonuje indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską i posiada uprawnienia do prowadzenia kształcenia podyplomowego w zakresie prowadzenia stażu kierunkowego, stażu podyplomowego lub szkolenia specjalizacyjnego lub posiada wpis na listę podmiotów uprawnionych do szkolenia w zakresie uzyskiwania umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub z zakresu udzielania określonych świadczeń zdrowotnych, może zatrudnić w swojej praktyce innego lekarza. Warunki, które musi spełniać praktyka zamierzająca prowadzić szkolenia, określa art. 17 ust. 4 u.z.l.l.d.

"Wszystkie ww. przepisy wyraźnie stanowią, że chodzi o szkolenie w zakresie węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych, a zatem zapisu "lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych" nie należy interpretować w oderwaniu od całej normy prawnej. Zatem zatrudnienie, o którym stanowi art. 53 ust. 2 ustawy, jest wyłącznie zatrudnieniem lekarza w celu umożliwienia mu uzyskania lub podniesienia kwalifikacji zawodowych."(E. Barcikowska-Szydło, Komentarz do art. 53 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, LEX 2014). Nadto wyrażenie "może zatrudniać", należy rozumieć szeroko - jako zatrudnianie na podstawie umowy o pracę (pracowników), ale również na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Podsumowując, lekarz, posiadający indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską, nie może zatrudnić innego lekarza na podstawie umowy o pracę, chyba że zatrudnienie jest związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych tj.: odbywaniem przez zatrudnionego lekarza stażu podyplomowego, szkolenia specjalizacyjnego lub szkolenia w celu uzyskania umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonego świadczenia zdrowotnego.

Czytaj inne komentarze tej autorki:

Dokumentacja medyczna może być udostępniona bez zgody pacjenta>>>


Student nie jest uprawniony do uzyskania dostępu do dokumentacji medycznej >>>

Sprzedaż leków poza aptekami: warto edukować pacjentów i sprzedawców>>>


Pielęgniarka oddelegowana do filii nie musi otrzymać zwrotu kosztów dojazdu>>>

Monika Kwiatkowska, radca prawny autorka książek: Prawo farmaceutyczne. Poradnik dla aptek cz. I i Prawo farmaceutyczne. Poradnik dla aptek. cz. II, specjalizacja: prawo farmaceutyczne, prawo administracyjne, prawo pracy, prawo handlowe.  Współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie.