Jak poinformowano w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, lekarzowi przedstawiono 4 zarzuty. Dwa dotyczą poświadczenia nieprawdy w wystawionych przez niego, jako lekarza sądowego, zaświadczeniach stwierdzających niezdolność dwóch osób do udziału w rozprawach sądowych. Dwa kolejne dotyczą wystawienia opinii specjalistycznej, w której podejrzany poświadczył nieprawdę co do stanu zdrowia osoby prawomocnie skazanej wyrokiem, czym udzielił tej osobie - starającej się o odroczenie wykonania kary - pomocy w uniknięciu odpowiedzialności karnej i utrudnił postępowanie wykonawcze wobec niej prowadzone (przestępstwo poświadczenia nieprawdy i poplecznictwa - z art. 271 § 3 kk i art. 239 § 1 kk). Na wniosek prokuratury sąd zdecydował o aresztowaniu Wiesława C. na okres trzech miesięcy.
Z informacji ABW wynika, że w toku śledztwa zatrzymano również osobę, której Wiesław C. pomógł uniknąć odpowiedzialności karnej. Kobiecie prokurator przedstawił zarzut podżegania do poświadczenia nieprawdy poprzez nakłonienie Wiesława C. do wystawienia nieprawdziwego zaświadczenia o jej stanie zdrowia. Kobieta ta na wniosek prokuratora również została aresztowana na okres 3 miesięcy.
Wiesław C. został zatrzymany po raz drugi. Pierwszy raz był zatrzymany przez ABW 21 lutego 2018 r. i było to związane ze śledztwem dotyczącym wyłudzeń nieruchomości od osób starszych, chorych i znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Lekarzowi zostały wtedy postawione zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej, poświadczenia nieprawdy oraz poplecznictwa. Sąd uwzględnił wniosek prokuratora i Wiesław C. trafił do aresztu. Jednak już w kwietniu ten środek zapobiegawczy został uchylony. Sąd zastosował poręczenie majątkowe w kwocie 100 tys. zł i lekarz wyszedł na wolność. Obecne zatrzymanie Wiesława C. jest związane z nowymi dowodami zgromadzonymi przez śledczych.
Z informacji prokuratury wynika, że sprawa jest rozwojowa. Prokuratura analizuje inne sprawy prowadzone w prokuraturach okręgu warszawskiego, dotyczące podejrzenia popełniania przestępstw poświadczenia nieprawdy w zaświadczeniach lekarskich wydawanych przez podejrzanego Wiesława C.
Biegli w postępowaniu sądowym cywilnym i karnym. Praktyczne omówienie regulacji z orzecznictwem>>
Biegły oskarżony o pomoc podejrzanym w unikaniu odpowiedzialności
Lekarz, były biegły Sądu Okręgowego w Warszawie został zatrzymany przez ABW w związku z podejrzeniem o przyjmowanie łapówek w zamian za wydanie pozytywnych opinii lekarskich o stanie zdrowia, które miały pomóc w unikaniu odpowiedzialności karnej osobom podejrzanym o popełnienie przestępstw.