- Jesteśmy bombardowani telefonami od chorych i ich rodzin z zapytaniami, kiedy rozpocznie się leczenie nowymi rewolucyjnymi lekami, które niedawno objęto u nas refundacją. To wspaniała wiadomość, ale proszę jeszcze o chwilę cierpliwości. Czynione są przygotowania do rozpoczęcia leczenia pierwszych chorych. Sądzę, że będzie to możliwe pod koniec 2015 roku – powiedział dr hab. Krzysztof Tomasiewicz z lubelskiego Uniwersytetu Medycznego.

Od 1 lipca 2015 roku na listę refundacyjną leków ministerstwo zdrowia wprowadziło pierwszą tzw. bezinterferonową terapię, a od 1 września 2015 drugą, również bezinterferonową.
- Obydwa te sposoby leczenia, w których wykorzystuje się inne preparaty, ale o podobnym działaniu, zwiększyły skuteczność terapii WZW C z genotypem 1 do prawie 100 procent – powiedziała profesor Alicja Wiercińska-Drapało z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Leczenie ma być prowadzone w ramach programu lekowego poświęconego wirusowemu zapaleniu wątroby typu C (WZW C). Objęte zostaną nim osoby zakażenie wirusem HCV z genotypem 1, którzy stanowią w naszym kraju 80 procent wszystkich chorych na WZW C.
 

- Nie możemy rozpocząć terapii od razu u wszystkich chorych, bardzo byśmy chcieli, ale to nie jest możliwe. Dotyczy to nie tylko naszego kraju, podobnie jest na całym świcie. Zgodnie z międzynarodowymi rekomendacjami w pierwszej kolejności będą leczeni chorzy w cięższym stanie, którzy nie mogą zbyt długo czekać. Są to głównie pacjenci z zaawansowaną marskością wątroby, u których wysokie jest ryzyko powikłań i którzy wykazują pozawątrobowe objawy choroby – podkreślił dr Tomasiewicz.

Według specjalisty, kryteria doboru chorych do nowej terapii są w naszym kraju dość szerokie, bardziej tolerancyjne nawet, niż w niektórych państwach Europy Zachodniej, takich jak na przykład Szwajcaria.
- Można do niej zakwalifikować chorego o dowolnym stopniu włóknienia wątroby, a nawet tych pacjentów, u których jeszcze do niej nie doszło. Dzięki temu będzie można leczyć niemal każdą osobę zakażoną WZW C z genotypem 1 – zapewnił dr Tomasiewicz.

Specjalista nie chciał powiedzieć, jaką cenę za leczenie nowymi lekami wynegocjowało ministerstwo zdrowia. Przyznał jedynie, że jest to jedna z najniższych cen za tę terapię na naszym kontynencie.

Profesor Wiercińska-Drapało mówiła, że obie terapie bezinterferonowe są wyjątkowo bezpieczne i prawie nie wywołują działań ubocznych. Mogą być stosowane u pacjentów w dowolnym wieku i na każdym etapie choroby.

- Wykorzystywane w nich preparaty pod wieloma względami są tak dobre, że niemal spełniają kryteria leku idealnego. W zasadzie nie mają przeciwwskazań, są łatwe w stosowaniu, wykazują minimalną toksyczność i pomagają nawet pacjentom z zaawansowaną chorobą. Możemy zatem śmiało powiedzieć, że jest to rewolucyjna terapia - dodała specjalista.

Starsze terapie wprowadzone w 2010 roku są mniej skuteczne i bardziej uciążliwe, pomagają 60-75 procentom chorych. Trzeba je stosować przez rok i powodują przy tym tyle działań niepożądanych, że część chorzy musi przerwać leczenie. Wielu chorych w trakcie leczenia nie jest w stanie pracować, niektórzy wpadają w depresję.

- Nowa terapia trwa 12 lub 24 tygodnie w zależności od schematu leczenia – podkreślił dr Tomasiewicz. Starsza terapia nadal musi być stosowana u chorych z WZW C z genotypem 3. Prowadzone są jednak badania, które mają wykazać czy u niektórych z nich pomocna jest również terapia bezinterferonowa.

Wirusem HCV z genotypem 3 zakażonych jest u nas prawie 20 procent osób z WZW C.
- Jeszcze do niedawna ten genotyp uznawany był za łatwiejszy w leczeniu, wszystko jednak się zmieniło wraz z wprowadzeniem nowego leczenia – powiedziała profesor Wiercińska-Drapało.

Z przedstawionych na konferencji najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie wynika, że wirusem HCV jest zakażonych w naszym około 200 tys. osób, z tego ponad 150 tys. nie zdaje sobie z tego sprawy. 84 procent z nich zostało zakażonych w placówkach służby zdrowia, na ogół podczas wykonywania drobnych zabiegów, takich jak iniekcje lub pobranie krwi.

- Dysponujemy skutecznym leczeniem, teraz najważniejszym zadaniem jest wykrycie jak największej liczby osób zakażonych wirusem HCV. Mamy jedną z najmniejszych wykrywalności tej choroby w Unii Europejskiej – powiedziała profesor Wiercińska-Drapało. (pap)
 
 
LEX Apteka to jedyny na rynku elektroniczny serwis dla właścicieli i kierowników aptek, który odpowiada na najważniejsze pytania z zakresu prawa farmaceutycznego dotyczącego aptek, prawa pracy w aptekach, marketingu i zarządzania, rynku leków oraz praw i ochrony klientów aptek. Serwis zapewni każdemu farmaceucie codzienny dostęp do czytelnych i jasnych informacji i interpretacji prawa między innymi z zakresu: zasad wydawania recept, dystrybucji leków, sposobów na zwiększenie sprzedaży w aptece, narzędzi marketingowo – reklamowych oraz sprzedażowych jakie można wykorzystywać w aptece. 
 
Więcej informacji: www.lex.produkty.pl