Szkolenie specjalizacyjne będzie mogło przechodzić tu jednocześnie 5 osób. W przypadku radioterapii onkologicznej w całej Polsce działa obecnie 30 takich placówek, przy czym tylko w połowie województw funkcjonują co najmniej dwa takie punkty.

Pozostałe ośrodki z Małopolska z takimi uprawnieniami to: krakowski oddział Centrum Onkologii Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie oraz Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza w Tarnowie. 

W województwie małopolskim przewidziano 30 miejsc szkoleniowych na specjalizację w dziedzinie radioterapii onkologicznej, a co szósta osoba będzie zdobywała specjalizację właśnie w Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera.

Centrum Radioterapii Amethyst  prowadzone jest przez holding medyczny R.T.C. Radiotherapeutic Center. Sieć Amethyst  działa w Polsce, Rumunii i Niemczech.

Czytaj: Kraków: nowe metody leczenia nowotworów w Centrum Radioterapii >>

Holding powstał w 2010 roku. Właściciele R.T.C. inwestują w sprawdzone projekty medyczne na świecie, takie jak europejski gigant  A&D Pharma czy TAOZ Holdings, międzynarodowa sieć stacji dializ. Byli już obecni w Polsce, w latach 2000 – 2006 pod marką INCP utworzyli 9 niepublicznych stacji dializ.

W Polsce R.T.C. działa poprzez Radiology Therapeutic Center Poland (RTCP), spółkę celową powołaną do realizacji inwestycji w Krakowie i Przemyślu – w Krakowie we współpracy ze Szpitalem Wojewódzkim im. L. Rydygiera, w Przemyślu z Wojewódzkim Szpitalem im. Św. Ojca Pio. Z drugiej z inwestycji jednak spółka zrezygnowała. Podobne Centrum powstaje także w Płocku.