Zastosowana technika ma na celu dokładne zidentyfikowanie ważnych czynnościowo obszarów mózgu podczas usuwania nowotworu zlokalizowanego w najbliższym sąsiedztwie wrażliwych obszarów. Stymulacja tych ośrodków podczas wybudzenia po otwarciu czaszki i odsłonięciu powierzchni mózgu umożliwia zbadanie rzeczywistej reakcji pacjenta i pozwala na bezpieczne usunięcie nowotworu bez uszkodzenia istotnych funkcji mózgu.

Czytaj: Scanmed Multimedis nagrodzony za innowacyjny zabieg neurochirurgiczny >>>

Wykorzystanie tej metody pozwala znacząco zmniejszyć inwazyjność operacji, co bezpośrednio przekłada się na minimalizacje ryzyka związanego z długotrwałym znieczuleniem oraz skraca czas pobytu w szpitalu. 
- Dzięki możliwościom, które daje metoda wybudzeniowa, w porównaniu ze standardową operacją, jesteśmy w stanie dokonać bezpiecznej i precyzyjnej resekcji guzów niwelując w ten sposób prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań związanych z uszkodzeniem ważnych ośrodków mózgu odpowiadających za funkcje mowy, ruchu i czucia, a także doszczętnie usunąć nowotwór, co ma zasadnicze znaczenie w zapobieganiu, lub opóźnieniu wznowy, zwłaszcza w przypadku glejaków mózgu – mówi dr hab. n. med. Ryszard Czepko, neurochirurg Szpitala św. Rafała w Krakowie.


 

Przeprowadzenie z powodzeniem tak trudnej operacji było możliwe dzięki współpracy interdyscyplinarnego zespołu specjalistów składającego się z anestezjologów, neurochirurgów, psychologa, logopedy oraz zespołu pielęgniarskiego.

W najbliższych dniach planowane są kolejne operacje z zastosowaniem metody śródoperacyjnego wybudzenia pacjenta.

Grupa Scanmed Multimedis jest od ponad 10 lat liderem w tworzeniu pełnoprofilowej prywatnej opieki medycznej w Polsce. W ramach Grupy świadczone są kompleksowe usługi medyczne – od konsultacji lekarskich, poprzez diagnostykę, badania analityczne, transporty medyczne i wizyty domowe, aż po leczenie szpitalne. Grupa świadczy usługi medyczne w 18 miastach w Polsce, oferując usługi w ramach 35 wielospecjalistycznych centrów medycznych, sieci ponad 650 placówek partnerskich i pełnoprofilowego Szpitala św. Rafała w Krakowie.