10 lat temu w Kielcach po raz pierwszy wprowadzono szczepienia dzieci przeciwko pneumokokom, w stu procentach finansowane przez samorząd. Pozostałe programy miasta obejmują szczepienie osób starszych przeciwko grypie, szczepienie dziewczynek przeciwko wirusowi HPV, a ostatnia decyzja dotyczy wprowadzenia szczepień przeciwko ospie. Efekty tych programów są widoczne – dane epidemiologiczne pokazują wyraźny spadek zachorowań. 

– Realizowane w Kielcach od dziesięciu lat programy wskazują na istotny spadek hospitalizacji oraz powikłań. To wsparcie dla dzieci i seniorów jest bardzo ważne i te kieleckie praktyki chcemy popularyzować. Zachęcamy też inne samorządy do tego, żeby przyjąć perspektywę odpowiedzialności za ten obszar zdrowia obywateli, że może czasem warto kosztem kilometra drogi sfinansować program szczepień – mówił do uczestników spotkania, które odbyło się 11 kwietnia 2016 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, marszałek województwa Adam Jarubas. 

Dr Marian Patrzałek ze szpitala dziecięcego w Kielcach, inicjator kieleckiego programu szczepień przeciwko pneumokokom, podkreślał w swoim wystąpieniu, że już w ciągu pierwszych dwóch lat funkcjonowania programu liczba hospitalizacji dzieci do 2 roku życia z powodu zapalenia płuc, obniżyła się o około 60 procent. 

Czytaj: Szczepienia przeciw pneumokokom i meningokokom inwestycją w zdrowie>>>

Inne samorządy w Polsce, widząc skuteczność akcji, zaczęły brać przykład z Kielc – szczepienia przeciwko pneumokokom w różnym zakresie były finansowane w Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Radomiu, Jeleniej Górze, Płocku, Kozienicach, Brzegu Dolnym, Legionowie, Chełmie, Bogatyni, a także w gminie Końskie oraz w powiecie bocheńskim. W Warszawie po raz pierwszy program wprowadzono w 2012 roku.

Pneumokoki mogą wywoływać między innymi zapalenie opon mózgowych, zapalenie płuc, zapalenie ucha, sepsę. Choroby te mogą skutkować ciężkimi powikłaniami, uniemożliwiającymi samodzielne funkcjonowanie, a nawet śmierć. Światowa

Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że zakażenia pneumokokowe są jedną z głównych przyczyn zachorowalności i umieralności dzieci na świecie, dlatego uznała choroby pneumokokowe, obok malarii, za najwyższy priorytet wśród chorób, którym można zapobiegać przez szczepienia, a dzieci do 5 roku życia znajdują się w grupie szczególnego ryzyka.

Dowiedz się więcej z książki
Zagrożenia zdrowia publicznego. Część 3. Naukowe podstawy promocji zdrowia 
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł