Wydział Lekarski w Katowicach powstał w 1975 roku.
- Sukces wydziału, jego dynamiczny rozwój i dzisiejsza pozycja na mapie polskiej medycyny jest sukcesem ludzi, którzy go tworzyli - powiedział podczas piątkowej (19 czerwca 2015) uroczystości związanej z obchodami 40-lecia wydziału, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego profesor Przemysław Jałowiecki. Dodał, że mogą "z dumą spojrzeć" na minione lata.

Rektor dodał, że obecnie "przychodzi zmierzyć się z wieloma poważnymi wyzwaniami i zagrożeniami wynikającymi z uwarunkowań zewnętrznych, w tym niżu demograficznego, rosnącej konkurencji oraz zmian prawnych".
- Myślę tu o generującej koszty reformie standardów kształcenia oraz ciągłych zmianach zasad funkcjonowania i finansowania szpitali, w tym także klinicznych. Jestem przekonany, że pomimo trudności sprostamy tym wyzwaniom - powiedział profesorJałowiecki.
 

Uroczyste obchody 40-lecia wydziału lekarskiego odbyły się z udziałem ministra zdrowia profesora Mariana Zembali.
- Medycyna akademicka nie tylko jest ważna ze względu na rosnącą rolę nauki, nauka zawsze była ważna i będzie ważna – podkreślił minister.

Wydział Lekarski w Katowicach tworzy obecnie: jedenaście katedr i siedem zakładów, Centrum Medycyny Doświadczalnej, Studium Języków Obcych i Ośrodek Badań Efektów Edukacyjnych. Na wydziale pracuje 342 nauczycieli akademickich (45 profesorów, 65 doktorów habilitowanych, 232 doktorów i magistrów.

- W minionym czterdziestoleciu dyplom lekarza uzyskało 10 389 absolwentów programu z wykładowym językiem polskim oraz 479 absolwentów programu anglojęzycznego, którego realizację rozpoczęto w 1996 roku - poinformowała uczelnia.

Rocznie na wydział lekarski rekrutuje się około 460 studentów (studia w języku polskim) i około 140 (studia w języku angielskim).
Studenci zdobywają wiedzę w nowoczesnym Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Powstały w nim między innymi  sala operacyjna, stanowisko intensywnej terapii, dwie sale szpitalnego oddziału ratunkowego, symulator karetki, a także sale pediatryczne, wyposażone w symulatory (fantomy) dziecięce i symulator porodowy. Centrum będzie dawało możliwość uczenia się na błędach, odtwarzania sytuacji realnych. Stworzenie i wyposażenie ośrodka kosztowało około 30 mln zł, z czego większość pochodziła ze środków unijnych. (pap)