Odpowiedź:

Zgodnie z przepisem § 11 ust. 7 zarządzenia Nr 79/2014/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 5 grudnia 2014 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna, przez godziny pracy poradni specjalistycznej, rozumie się czas pracy personelu medycznego: lekarza, logopedy lub ortoptysty, udzielającego świadczeń zgodnie z załącznikiem do umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna „Harmonogram – zasoby”. W sytuacji zatem zapewniania przez świadczeniodawcę udzielania świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej przez kilku lekarzy jednoczasowo, ale w odrębnych gabinetach lekarskich, jako dostępność czasową traktować należy sumę czasu pracy lekarzy. Słowem, w przypadku gdy w poradni specjalistycznej codziennie od poniedziałku do piątku pracuje 2 lekarzy w godzinach 8.00-12.00, to dostępność do poradni wynosi 40 godzin. Wniosek przeciwny prowadziłby do absurdalnego założenia, zgodnie z treścią którego tyle samo punktów rankingujących w ocenie ofert uzyskiwałaby oferta złożona przez świadczeniodawcę zatrudniającego wyłącznie jednego lekarza w wymiarze 20 godzin tygodniowo, jak i oferta złożona przez świadczeniodawcę deklarującego udzielanie świadczeń przez dwóch lekarzy w dwóch niezależnych gabinetach w wymiarze 20 godzin każdy.

Uzasadnienie:

Zgodnie z przepisem § 11 ust. 5 zarządzenia Nr 79/2014/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 5 grudnia 2014 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna, harmonogram czasu pracy poradni specjalistycznej ustala się w sposób zapewniający, że poradnia specjalistyczna jest czynna nie mniej niż trzy dni w tygodniu po 4 godziny dziennie, z zachowaniem ciągłości 4 godzin, w tym co najmniej raz w tygodniu w godzinach przedpołudniowych między godz. 7:30 a 14:00 oraz co najmniej raz w tygodniu w godzinach popołudniowych między godz. 14:00 a 20:00. Jak stanowi z kolei § 11 ust. 7 przywoływanego zarządzenia przez godziny pracy poradni specjalistycznej, rozumie się czas pracy personelu medycznego: lekarza, logopedy lub ortoptysty, udzielającego świadczeń zgodnie z załącznikiem do umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna „Harmonogram – zasoby”. Wskazać w tym miejscu należy również, iż zgodnie z postanowieniami § 1 ust. 1 pkt 3 zarządzenia Nr 3/2014/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 23 stycznia 2014 r. w sprawie określenia kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, oceny ofert dokonuje się w między innymi według kryterium dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej, ocenianej w szczególności poprzez liczbę dni i godziny pracy w harmonogramie pracy, organizację przyjęć świadczeniobiorców oraz brak barier dla osób niepełnosprawnych.
Uwzględniając powyższe ustalenia w zakresie przepisów obowiązującego prawa i odnosząc je kolejno do treści sformułowanego pytania stwierdzić należy, iż w sytuacji zapewniania przez świadczeniodawcę udzielania świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej przez kilku lekarzy jednoczasowo, ale w odrębnych gabinetach lekarskich, jako dostępność czasową traktować należy sumę czasu pracy lekarzy. Słowem, w przypadku gdy w poradni specjalistycznej codziennie od poniedziałku do piątku pracuje 2 lekarzy w godzinach 8.00-12.00, to dostępność do poradni wynosi 40 godzin. Wniosek przeciwny prowadziłby do absurdalnego założenia, zgodnie z treścią którego tyle samo punktów rankingujących w ocenie ofert uzyskiwałaby oferta złożona przez świadczeniodawcę zatrudniającego wyłącznie jednego lekarza w wymiarze 20 godzin tygodniowo, jak i oferta złożona przez świadczeniodawcę deklarującego udzielanie świadczeń przez dwóch lekarzy w dwóch niezależnych gabinetach w wymiarze 20 godzin każdy.

Artur Paszkowski

Odpowiedzi udzielono 25.05.2016 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Ochrona Zdrowia
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów