- Jesteśmy pierwszym i jedynym niepublicznym i niekomercyjnym ośrodkiem badawczo-wdrożeniowym. Nie byłoby nas, gdyby nie prof. Religa – to on wymyślił fundację jako samoistny byt, działającą samodzielnie, nie przy jakimś szpitalu. Pierwszym naszym celem była zastawka serca, potem sztuczne serce – wspominał podczas środowego spotkania z dziennikarzami w Zabrzu dyrektor fundacji Jan Sarna.
 
Fundacja wspiera rozwój polskiej kardiochirurgii, wprowadzając do praktyki klinicznej nowoczesne techniki i technologie w zakresie leczenia serca. Główne kierunki jej działania to badania nad protezami serca, nad protezami zastawek serca, badania z dziedziny biocybernetyki i biotechnologii. Opracowane w FRK rozwiązania stały się podstawą do zgłoszenia około 30 patentów.
 
Na początku marca 2016 Fundacja przedstawiła wyniki badań doświadczalnych na zwierzętach polskiej pediatrycznej protezy serca Religa Heart Ped. Były one pozytywne. Wykazały dobrą wydajność urządzeń we wspomaganiu serca, brak zmian w obrazie i funkcji krwi oraz narządów. Pierwszych zastosowań pomp u dzieci cierpiących z powodu skrajnej niewydolności serca można się spodziewać w 2017 roku.

Czytaj: Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii uhonorowała przyjaciół i darczyńców>>>
 
Wcześniej, bo jeszcze w 2016 roku, planowane jest wszczepienie protezy serca dla dorosłych Religa Heart EXT w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, kierowanym przez wychowanka profesora Religi – bylego ministra zdrowia, profesora Mariana Zembalę. Z kolei syn profesora Religi, dr Grzegorz Religa ma po raz pierwszy zastosować robota Robin Heart w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. dr W. Biegańskiego w Łodzi.
 
- Ci lekarze od lat z nami współpracują, a jednocześnie będzie to piękna klamra, łącząca nas z naszym założycielem – podkreślił Jan Sarna.
 
Pierwsze akcenty rocznicowe pojawią się już podczas przyszłotygodniowej konferencji naukowej BioMedTech Silesia. Uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Fundatorów i Rady Fundacji zaplanowano na 14 czerwca 2016. Z kolei 19 listopada 2016 jedno z zabrzańskich gimnazjów otrzyma imię profesora Zbigniewa Religi, tego dnia odbędzie się też doroczny koncert „Serce za serce” – podziękowanie dla darczyńców fundacji.
 
Fundacja Rozwoju Kardiochirugii powstała 9 grudnia 1991 roku – tego dnia podpisano akt notarialny, powołano radę fundacji i jej zarząd. Po śmierci założyciela i wieloletniego szefa – wybitnego kardiochirurga, pioniera transplantacji serca w Polsce, ministra zdrowia prof. Zbigniewa Religi (1938-2009) – nosi jego imię. (pap)