Wyróżnienia za wspieranie fundacji przyznawane są osobom i firmom. Środki z otrzymanych darowizn, dotacji i grantów naukowych Fundacja przeznacza na realizację prac nad mechanicznymi protezami serca, robotem kardiochirurgicznym, mechatronicznymi urządzeniami chirurgicznymi oraz nad wykorzystaniem w terapii serca bioinżynierii i biotechnologii.

Jak podkreślają przedstawiciele fundacji, rozwój projektów badawczych nie byłby możliwy bez zewnętrznego wsparcia - osób, firm i instytucji. Aby ich uhonorować od 1992 roku w Zabrzu organizowany jest coroczny koncert „Serce za serce”.
 

W tym roku gwiazdami wieczoru były zespół Zakopower oraz Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso – występujące ze wspólnym koncertem. Prowadzący przypominali, że to niemal dokładnie 30 lat temu, 5 listopada 1985 roku profesor Zbigniew Religa przeprowadził pierwszą udaną transplantację serca w Polsce i rozpoczął program przeszczepów tego narządu dający nadzieję wielu chorym.

Statuetki „Serce za serce” podczas sobotniej gali otrzymały za hojność: spółki Voigt z Zabrza i Ecol z Rybnika. Statuetki „Przyjaciel Fundacji” dostały spółki: Zakłady Mięsne HAM, Rafako SA, Inter Car II, Alter Medica, Wadim Plast, IRPO, Maga, Roboclean i PerfectColl.
Medalem imienia profesora Zbigniewa Religi zostali wyróżnieni współtwórcy głośnego, poświęconego prof. Relidze, filmu pt. „Bogowie” - o historii początku polskiej transplantacji serca. W imieniu reżysera Łukasza Palkowskiego nagrodę odebrali odtwórca roli profesora Religi Tomasz Kot oraz odtwórca roli profesora Andrzeja Bochenka Szymon Warszawski.

Fundacja uhonorowała też darczyńcę wyłonionego spośród osób prywatnych, które wspierają jej pracę. W tym roku rada Fundacji szczególnie podziękowała Kazimierze Stańczyk - „za wspaniałą filantropijną postawę”.

Nagrodzeni zostali również zwycięzcy konkursu o nagrodę naukową imienia profesora Religi na najlepszą pracę z zakresu medycyny i bioinżynierii, dotyczącą szeroko rozumianego leczenia chorób serca. Laureatami został zespół twórców pracy opisującej nową metodę hybrydowej rewaskularyzacji, która łączy techniki z zakresu kardiologii interwencyjnej i kardiochirurgii.

W imieniu wyróżnionego zespołu (w składzie: profesor Mariusz Gąsior, dr Michał Zembala, dr Mateusz Tajstra, dr Krzysztof Filipiak, dr Marek Gierlotka, dr Tomasz Hrapkowicz, dr Michał Hawranek, profesor Lech Poloński i profesor Marian Zembala) nagrody odebrali w sobotę 14 listopada 2015 kardiolog Mateusz Tajstra i kardiochirurg Tomasz Hrapkowicz.

- Chcę państwa uspokoić, że to nie kumoterstwo ani przekupstwo. Autorzy tej pracy otrzymali również nagrodę na Europejskim Kongresie Kardiologicznym. Praca była w tzw. gronie najlepszych cytowań, publikowana w bardzo prestiżowym czasopiśmie zagranicznym - mówił przewodniczący rady naukowej Fundacji, szef Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, profesor Marian Zembala.

Profesor Zembala podkreślał też w sobotę, że wśród zebranych nie ma wielu ludzi, którzy przedwcześnie odeszli - wśród nich profesora Religi.
- Do tych, którzy przedwcześnie odeszli, należą dzieci, matki, które z uchodźcami nie dopłynęły do upragnionego lądu; ofiary na Synaju czy – wczoraj – ofiary w Paryżu - wskazał minister zdrowia, prosząc o chwilę ciszy dla uczczenia ich pamięci.

Fundację Rozwoju Kardiochirurgii powołał w 1991 roku profesor Zbigniew Religa. Zajmuje się ona opracowywaniem i wdrażaniem urządzeń i produktów służących ratowaniu ludzkiego życia, gdy zagrożone jest serce.

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

 

 

Fundacja wyspecjalizowała się w pracach związanych z polskim sztucznym sercem, robotem kardiochirurgicznym i innowacyjnymi narzędziami chirurgicznymi, inżynierią tkankową wykorzystywaną w celach leczniczych oraz biologicznymi protezami zastawek serca do korekcji wrodzonych i nabytych wad serca u dzieci i dorosłych.

Działalność Fundacji możliwa jest dzięki ofiarności firm, instytucji i osób prywatnych, którym koncert "Serce za serce" jest dedykowany.

Od początku istnienia Fundacji przewodniczącym jej Rady był profesor Zbigniew Religa - wybitny polski kardiochirurg, który w 1985 roku przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. Zrezygnował z tej funkcji w 2005 roku, z chwilą objęcia teki ministra zdrowia. Po jego śmierci, 8 marca 2009 roku, fundacja przyjęła jego imię.

W minionych edycjach gwiazdami koncertów "Serce za serce" byli między innymi Placido Domingo, Jose Carreras, Montserrat Caballe, June Anderson, Michel Legrand, Chris de Burgh i Gheorghe Zamfir. W ostatnich latach galę uświetniali: argentyński gitarzysta Eduardo Falu, Michał Bajor, Grzegorz Drabowicz i Marek Torzewski, pianista Marek Tomaszewski, Golec uOrkiestra i artyści zespołu Śląsk.(pap)